16 C
Skopje
18.2.2019 - 20:01

Ознака: санкции

Русија го прошири списокот на санкционирани Украинци

Русија воведе економски санкции за уште 245 Украинци и седум украински компании, во рамки на новите тензии меѓу Москва и Киев. Санкционираните компании се главно...

САД ја зголемија листата за санкции против Русија

САД додадоа 18 физички и четири правни лица на листата за санкции против Русија, се наведува на веб-страницата на американското Министерство за финансии. Мерката е...

ЕУ ги продолжи санкциите за Русија поради случувањата во источна Украина

Лидерите на ЕУ се согласија повторно да ги продолжат економските санкции за Русија поради нејзината улога во источна Украина и Крим, изјави денеска претседателот...

Санкциите врз Русија и човековите права на дневен ред на ЕУ...

Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска, меѓу другото, ќе разговараат за пролонгирање на санкциите врз Русија, но нов пакет ресктриктивни мерки во врска...

Туск: Очекувам ЕУ да ги прошири санкциите кон Русија

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск денеска изјави оти очекува Европска Унија да ги прошири санкциите кон Русија поради нејзината неприфатлива постапка заробување на...

ЕУ загрижена, но без санкции за Русија поради тензиите со Украина

Европската унија е „исклучително загрижена“ поради „опасното зголемување“ на тензиите меѓу Русија и Украина во Азовско Море. Сепак, не се планирани нови санкции против...

ЕУ без одлука за нови санкции за Русија

Земјите членки на ЕУ не успеаја да постигнат едногласна одлука за воведување нови санкции кон Русија по кризата во Азовското Море. Прашањето ќе биде повторно...

Европски земји повикуваат на нови санкции против Русија

Карин Кнајсел, министерка за надворешни работи на Австрија, земја претседавач со ЕУ, по актуелните настани во Украина изјави дека нови санкции против Русија не...

Во САД казнета „Сосиете Женерал“ со 1,34 милијарди долари

Француската банка „Сосиете Женерал“ (Societe Generale) денеска беше казнета од американските агенции со 1,34 милијарди долари, бидејќи според американските власти ги нарушила различните видови...

САД воведоа и економски санкции за 17 Саудијци поради убиството на...

САД, покрај забраната за патување, денеска воведоа и економски санкции за 17 државјани на Саудиска Арабија, кои се осомничени дека учествувале во убиството на...