1.5 C
Skopje
19.1.2020 - 21:13

Ознака: санкции

ЕП ќе гласа за економски санкции кон Турција

Европратениците денеска ќе гласаат за нацрт-резолуцијата, со која се предвидуваат соодветни и целни економски мерки против Турција, откако вчера ја осудија турската иницијатива за...

Грција се заканува со специфични санкции за одделни членки на ЕУ

Европа мора да се подготви за нов бран на миграции и бегалци, предупреди грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис. Сто дена по стапувањето на должноста Мицотакис, чија...

САД сакаат да воведат царини на европска стока вредна 7,5 милијарди...

Светската трговска организација (СТО) донесе одлука дека САД можат да наметнат давачки за европски производи во вредност од 7,5 милијарди американски долари поради нелегални...

Меркел: Нереално е да се очекува САД да ги укинат санкциите...

Германската канцеларка, Ангела Меркел, изјави денеска во Њујорк дека би било добро да има разговор меѓу САД и Иран. Сепак, откако зборуваше со претседателите на...

Трамп побара значително заострување на санкциите врз Иран

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека на Твитер побарал од Министерството за финансии значително да ги зголеми санкциите врз Иран, како што пренесува „Блумберг“. Во објавата...

САД со нови санкции кон приврзаниците на исламскиот екстремизам

Нови санкции за борба против тероризмот на САД за широк спектар терористи и нивни приврзаници беа објавени во вторникот вечерта во пресрет на комеморациите за...

САД одбиваат да ги укинат санкциите кон Иран

САД денес ја отфрлија можноста за укинување на санкциите кон Иран, што е предуслов за реализација на заемот од 15 милијарди американски долари за...

Иран нема да направи измени во политиката сѐ додека санкциите од...

Иранското раководство нема да го промени курсот на својата политика ако САД не ги тргнат санкциите кон Техеран, изјави виранскиот претседател Хасан Рохани, пренесува...

Помпео ѝ се закани на Атина со санкции поради иранскиот танкер

САД ќе преземат сѐ што е можно за да спречат иранскиот танкер да достави нафта во Сирија, изјави американскиот државен секретар, Мајк Помпео, пренесува...

Санкциите против Венецуела порака на Трамп до Кина?

Новите санкции на САД ја ставаат Венецуела на исто ниво со Куба, Сирија и Северна Кореја. Поголемо санкционирање е практично невозможно, но одлуката на...