16.4 C
Skopje
30.3.2020 - 18:17

Ознака: санкции

Силуанов: Санкциите и помогнаа на Русија

Санкциите на Западот всушност и користеа на Русија бидејќи ги поттикнаа реформите, изјави денеска рускиот вицепремиер и министер за финансии Антон Силуанов. - Санкциите го...

Трамп со најсилните санкции во историјата сака да го скрши Иран

Американската стратегија се фокусира на вршење економски притисок, кој ќе доведе до домашна политичка нестабилност во Иран, која директно ќе ги предизвика властите. Сепак,...

САД и Кина постигнале договор да се симнат санкциите за ЗТЕ

САД и Кина се блиску до договор со кој ќе се укинат санкциите против кинескиот производител на мобилни телефони ЗТЕ, кои беа воведени поради...

„Гардијан“: ЕУ е на пат да се судри со САД поради...

ЕУ е на пат да се судри со САД поради одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да се повлече од нуклеарниот договор со Иран,...

Вучиќ: Сами си ставивме печат за Косово

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, не се плаши од никакви санкции од Западот во процесот на решавањето на прашањето за Косово и Метохија. - За...

Државна руска банка им помага на компаниите погодени од американските санкции

Руската групација Ренова на милијардерот Виктор Векселберг добила кредит од банката „Промсвјазбанк“ за да може полесно да се справи со санкциите кои САД ги...

Болтон: Можни се санкции за европските компании кои соработуваат со Иран

Советникот за национална безбедност во Белата куќа Џон Болтон изјави денеска дека можно е да бидат воведени санкции за европските компании кои ќе продолжат...

Европските нафтени компании би можеле да го намалат увозот на иранска...

Европските нафтени компании не ја исклучуваат можноста за намалување на увозот на нафта од Иран по американската закана со нови санкции, при што некои...

Европа се обидува да го спаси иранскиот договор

И покрај предупредувањата на европските сојузници, Трамп порача дека се повлекува од договорот и дека повторно воведува санкции против Техеран. Одлуката на Вашингтон беше...

САД воведоа нови санкции за Русија

САД воведоа санкции за руски, ирански, севернокорејски и кинески поединци и правни ентитети, поради кршење на американскиот закон за неширeње на оружје за масовно...