Ознака: санкции

Путин: Санкциите кон Русија најмногу штета нанесоа на иницијаторите

Рускиот претседател Владимир Путин денеска во Виена изјави дека санкциите наметнати врз Москва, нанеле штета на двете страни, а „особено оние што ги иницираа". На...

Кина: Ако САД воведат трговски санкции договорите веќе нема да важат

Доколку САД  воведат трговски санкции за Кина, вклучително и зголемени царини за челик и за алуминиум, ниту еден трговски договор постигнат меѓу двете држави...

„Волстрит џурнал“: САД со нов пакет санкции за Северна Кореја

Американското Министерство за финансии подготви нов пакет санкции за Северна Кореја, со кои ќе бидат засегнати руски и кинески компании, објави весникот „Волстрит џурнал“...

Силуанов: Санкциите и помогнаа на Русија

Санкциите на Западот всушност и користеа на Русија бидејќи ги поттикнаа реформите, изјави денеска рускиот вицепремиер и министер за финансии Антон Силуанов. - Санкциите го...

Трамп со најсилните санкции во историјата сака да го скрши Иран

Американската стратегија се фокусира на вршење економски притисок, кој ќе доведе до домашна политичка нестабилност во Иран, која директно ќе ги предизвика властите. Сепак,...

САД и Кина постигнале договор да се симнат санкциите за ЗТЕ

САД и Кина се блиску до договор со кој ќе се укинат санкциите против кинескиот производител на мобилни телефони ЗТЕ, кои беа воведени поради...

„Гардијан“: ЕУ е на пат да се судри со САД поради...

ЕУ е на пат да се судри со САД поради одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да се повлече од нуклеарниот договор со Иран,...

Вучиќ: Сами си ставивме печат за Косово

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, не се плаши од никакви санкции од Западот во процесот на решавањето на прашањето за Косово и Метохија. - За...

Државна руска банка им помага на компаниите погодени од американските санкции

Руската групација Ренова на милијардерот Виктор Векселберг добила кредит од банката „Промсвјазбанк“ за да може полесно да се справи со санкциите кои САД ги...

Болтон: Можни се санкции за европските компании кои соработуваат со Иран

Советникот за национална безбедност во Белата куќа Џон Болтон изјави денеска дека можно е да бидат воведени санкции за европските компании кои ќе продолжат...