Ознака: санкции

Германија ги укинува санкциите воведени кон Турција

Германија ќе ги укине економските санкции што ги воведе кон Анкара пред една година, јави „Франкфуртер Алгемајне Цајтунг“. Берлин забрани извоз на стоки во Турција...

Иран поднесе тужба против новите американски санкции

Иранските власти денеска пред Меѓународниот суд на ОН во Хаг поднесоа тужба против САД поради возобновата на американските економски санкции кон Иран. Како што соопшти...

САД не го прифатија барањето на ЕУ за исклучување од санкции...

САД го отфрлија барањето на Европската унија(ЕУ) некои од нејзините клучни компании да не подлежат на санкциите кои Вашингтон ги воведе за фирмите што...

Помпео: Санкциите за Северна Кореја ќе бидат активни се додека не...

Американскиот државен секретар Мајк Помпео ги демантираше наводите на Северна Кореја дека САД изнеле „гангстерски“ барања за Пјонгјанг, нагласувајќи дека санкциите за Северна Кореја...

Иран со нова стратегија во борбата против американските санкции

Иран ќе им дозволи на приватните компании да извезуваат нафта, како дел од стратегијата во борбата против американските санкции, изјави денеска иранскиот потпретседател Есках...

ЕУ наложи санкции за претставници на Венецуела и Мјанмар

Европската унија одлучи да воведе нови санкции против власта во Венецуела како одговор на бројните неправилности констатирани на априлските претседателски избори, на кои победи...

Санкционирани 91 возач за брзо возење

Пет лица се полесно, а две потешко повредени во вкупно девет сообраќајни несреќи регистрирани во изминатите 24 часа на подрачјето на СВР Скопје. Сообраќајната полиција...

САД воведоа санкции за руски бизнисмени и компании 

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп воведе санкции против руски бизнисмени и компании за спроведување кибер напади и поддржување на руската армија и разузнавачките...

Путин: Очекувам санкциите кон Русија да бидат укинати

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека очекува постепено укинување на западните економски санкции кон Русија и нормализација на односите меѓу Москва и Западот, јави...

Путин: Санкциите кон Русија најмногу штета нанесоа на иницијаторите

Рускиот претседател Владимир Путин денеска во Виена изјави дека санкциите наметнати врз Москва, нанеле штета на двете страни, а „особено оние што ги иницираа". На...