29.8 C
Skopje
18.6.2021 - 13:59

Ознака: санкции

Путин: Американските санкции се енигма за Москва

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека американските санкции против Русија се водени од американската внатрешна политичка трка и дека тие претставуваат „енигма“ за Москва. Путин,...

Санкционирани 504 возачи за брзо возење во текот на вчерашниот ден

Во текот на вчерашниот ден (28.05.2021) Министертвото за внатрешни работи спроведе зајакната контрола на територијата на Република Македонија за санкционирање на возила кои се...

Изречени 139 мерки за сообраќајни прекршоци во Скопје

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (28.05.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје изречени...

ЕУ воведе санкции за Белорусија, мајката на киднапираниот новинар тврди дека...

Европската Унија синоќа одлучи да воведе нови санкции кон Белорусија и да го затвори европскиот воздушен простор за авионите од таа земја откако Минск...

Лазански: Србија никогаш нема да воведе санкции против Русија

Србија очекува дека до пристапувањето во Европската Унија Брисел ќе го ублажи својот став кон Русија, изјави српскиот амбасадор во Москва, Мирослав Лазански, за...

Хајко Мас отфрла дополнителни санкции против Русија поради Навални

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас ги отфрли дополнителните санкции на Европската Унија против Русија во врска со ситуацијата на затворениот опозициски лидер...

На територијата на цела држава 395 санкции за брзо возење

Мобилната единица за безбедност во сообраќајот на патиштата во акциска контрола изрече 395 санкции за брзо возење на територијата на целата држава. Од нив,...

САД со нови санкции врз Русија

Со извршна наредба, претседателот Бајден ги прошири рестрикциите за американските банки што тргуваат со рускиот владин долг, протера десет руски дипломати од Вашингтон, вклучувајќи...

Кремљ: Десет американски дипломати ја напуштаат Москва

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денес соопшти дека 10 американски дипломати мора да ја напуштат Москва. Ова е контра мерка од Русија на...

САД воведоа санкции кон Русија и протераа 10 руски дипломати

Соединетите Американски Држави воведоа нови санкции кон Русија, кои опфатија повеќе од 30 лица и компании и одлучија да протераат 10 руски дипломати. Причината за...