36.8 C
Skopje
28.7.2021 - 18:37

Ознака: самуел жбогар

Заев: Владата е формирана на стабилни основи

Премиерот Зоран Заев се сретна со Самуел Жбогар, шеф на Делегацијата на Европската Унија во нашата држава, кој го завршува својот мандат во Македонија. Премиерот...

Имавме историски успеси за европските интеграции

Проштална средба на Османи со Жбогар Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, одржа проштална средба со шефот на Делегацијата на ЕУ во Македонија амбасадорот Самуел...

Новата Влада ќе го задржи континуитетот на европската агенда

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Никола Димитров денес го прими во проштална средба амбасадорот Самуел Жбогар, шеф на Делегацијата на Европската Унија во Македонија. Заеднички...

Најдобрите европски музичари и годинава на „Охридско лето“

Белгиско-грчкото дуо составено од виолинистот Ное Инуи и пијанистот Василис Варваресос синоќа во црквата „Света Софија“ оставија силни импресии кај публиката на фестивалот „Охридско...

Жбогар со 30 фотографии ќе се збогува со Македонија

Евроамбасадорот Самуел Жбогар преку социјалните мрежи најави дека ќе ја напушти Македонија за 31 ден, истакнувајќи дека во преостанатите денови ќе објавува по една...

Османи: Потребна е Влада што ќе гарантира стабилност и европска перспектива

Вицепремиерот задолжен за европски прашања и главен преговарач со Европската Унија, Бујар Османи, денес оствари средба со Шефот на делегацијата на Европската Унија во...

Димитров: Преговорите со ЕУ се огромна шанса да создадеме европски услови...

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, учествуваше на видеосостанок заедно со вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи, ЕУ-амбасадорот Самуел Жбогар и амбасадорите на...

Жбогар: Ќе има последици ако економијата предолго остане парализирана

 Постои голема опасност од последиците по кризата ако економијата остане парализирана предолго, кажа евроамбасадорот Самуел Жбогар во интервју за Македонско радио, додавајќи дека пакетот...

ЕУ најави помош од 66 милиони евра за Македонија за борбата...

Евроамбасадорот, Самуел Жбогар, најави дека Европската Унија ќе ѝ помогне на Македонија во борбата против коронавирусот со 66 милиони евра. - Заедно сме во борбата...

Жбогар: Законот за јавно обвинителство треба да се донесе

Евроамбасадорот Самуел Жбогар порача дека законот за јавно обвинителство треба да се донесе бидејќи на тој начин Македонија ќе покаже промена на начинот на размислување,...