21.3 C
Skopje
28.9.2020 - 19:31

Ознака: самоубиство

Смртта на градоначалникот на Сеул го истакна проблемот со самоубиствата во...

Кореа хералд Наводното самоубиство на сеулскиот градоначалник Парк Вон-сун повторно во центарот на вниманието го стави проблемот со самоубиствата во Јужна Кореја. Парк е последната...

Се самоуби министерот за финансии во германската покраина Хесен поради коронавирусот

Министерот за финансии во Хесен, Томас Шафер се самоуби, а се претпоставува дека причина се финансиските тешкотии предизвикани од пандемијата на коронавирус.   - Шафер беше...

И докторите се самоубиваат

По дефиниција, самоубиството претставува свесно одземање на сопствениот живот. Нагласувам - свесно, затоа што самоповредување во состојба на смалена свест (епилептична аура, силна алкохолизираност...

Пријавено самоубиство на младо момче во општина Аеродром

Според првичните информации од Министерството за внатрешни работи, денес во 7.15 часот било пријавено во СВР - Скопје, самоубиство на машко лице од триестина...

Полицајка во Косово ги убила родителите и браќата, па се самоубила

Полициска службеничка во Гњилане убила четворица членови од нејзиното семејство, па извршила самоубиство, пренесуваат косовските медиуми. Се претпоставува дека полицајката В.Б. ги убила двајцата родители...

Маж се самоуби пред парламентот во Белград

Непознат маж, на околу 50-годишна возраст, изврши самоубиство вечерва пред зградата на Собранието во Белград, соопшти српската полиција, пренесуваат српските медиуми. Човекот, според информациите, со...

Се испитува дали самоубиство на девојче од Гостивар е поврзано со...

Основното јавно обвинителство Гостивар постапува за утврдување на причините за смртта на 13-годишно девојче од Гостивар, чие безживотно тело беше пронајдено во нејзиниот дом...

Кениска ученичка се самоубила поради срам од менструален циклус

Четиринаесетгодишна кениска ученичка си го одзела животот откако наводно еден наставник ја посрамотил затоа што добила менструален циклус на час, пренесува британски „Гардијан“. Смртта на...

Самоубиството е втора главна причина за смртноста кај младите

Секои 40 секунди една личност умира поради извршено самоубиство, пренесува Светската здравствена организација (СЗО) по повод Светскиот ден за превенција на самоубиствата, 10 септември. Според...

Каде ќе заврши богатството на Епстајн?

Познатиот финансиер Џефри Епстајн, чие самоубиство се најде во центарот на вниманието на светската јавност, оставил тестамент два дена пред неговото самоубиство во затворската...