Ознака: Самоопределување

Србите во исчекување за министерскиот мандат

Победниците на предвремените избори на Косово, Самоопределување и Демократски сојуз, деновиве треба да излезат со конечен список за поделба на министерските места, но останува...

Самоопределување изгуби три пратенички места

Врховниот суд на Косово одлучи да се прогласат за неважечки над 3.700 коверти со гласови стигнати од Србија за вонредните парламентарни избори одржани во...

Курти: Тачи го загрозува Косово заради политичка функција

Претседателот на Косово Хашим Тачи со предлогот за корекција на границите со Србија го загрозува Косово, а тоа го прави само затоа што неговата...

Самоопределување: Ќе го спречиме Тачи во намерата за размена на територии

Опозициското Движење Самоопределување најави дека е можно „да организира масовни протести“, со цел да го спречи косовскиот претседател Хашим Тачи „да ја реализира намерата...

Пратениците на отцепеното крило на „Самоопределување“ се припојуваат на СДП

Групата пратеници на отцепеното крило на Движењето „Самоопределување“ кои делуваат како независна пратеничка група во косовскиот парламент, се припојуваат кон Социјалдемократската партија (СДП на...