5.1 C
Skopje
11.12.2019 - 13:28

Ознака: самит

Заев: Со здружени напори земјите од ЦИЕ можат да привлечат нови...

Со здружени напори 16-те земји од Источна и Централна Европа можат да ја унапредат размената и движењето на луѓето, добрата и услугите, искуствата и...

Нема потврда за нова средба меѓу Заев и Ципрас во Лондон

Владата засега не потврдува дека премиерот Зоран Заев ќе има билатерална средба со неговиот грчки колега Алексис Ципрас на маргините на Самитот за земјите...

Шекеринска: По Самитот на НАТО ќе се прецизира референдумот

Фокусот на Владата во моментов е насочен кон Самитот на НАТО, закажан за 11 и 12 јули во Брисел, со цел да се елиминира...

Договорен е „главниот меѓународен настан летово“

Сирија, Украина, договорите за контрола на оружјето, наводното руско мешање и можноста Русија да се врати во Г8 се само некои од прашањата за...

ЕУ се уште без одлука за старт на преговори

Франција и Холандија продолжуваат да се противат за старт на преговори во овој момент со Македонија. Париз и Амстердам, во страв дека било каков...

Без решение мини-самитот на ЕУ за имигрантите?

Лидерите на најмалку 16 земји на ЕУ вчера во Брисел требаше да одржат мини-самит, на кој се очекуваше да ги претстават позициите за решавање...

Вонреден мини самит на ЕУ за илегалната имиграција

Во Брисел денеска се одржува мини самит на земјите членки на Европска унија посветен на илегалната имиграција, зајакнување на Договорот од Даблин и улогата...

Ким Јонг-ун пристигна во Сингапур

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун вчера пристигна во Сингапур, два дена пред долго очекуваниот самит со претседателот на САД, Доналд Трамп. Предвидено беше Ким да...

Четири куриозитети за самитот на Г7

1. Канада, запознај го Трамп (и обратно) Oткако Роналд Реган беше избран во 1980 година, сите американски претседатели имаа неофицијална традиција Канада да биде нивната...

Од Г7 до Г6 + Трамп

Наместо да се демонстрира единство меѓу седумте индустриски најразвиени земји во светот, дводневниот самит во Канада лесно може да се претвори во средба на...