12.2 C
Skopje
20.9.2019 - 10:15

Ознака: самит

Самит без договор

Втората средба помеѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун, која се одржа во Виетнам, заврши без договор, откако Пјонгјанг побара целосно...

Ким Џонг-ун пристигна во Ханој (видео)

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун пристигна во главниот град на Виетнам, Ханој, каде утре ќе се сретне со американскиот претседател Доналд Трамп. Патиштата од границата со...

Самит ЕУ-Арапска лига: Заедно против истите предизвици

Шефовите на држави или влади од ЕУ и Арапската лига денеска, на крајот на првиот, историски Самит во египетското летувалиште Шарм ел Шеик, изразија...

Ел Сиси: Нема Европа да не учи на човечност

Египетскиот претседател Абдел Фатах ел Сиси денеска ги предупреди европските земји „да не му држат предавање за арапскиот свет“,  бранејќи ја нашироко критикуваната ситуација со...

Самит на ЕУ и АЛ против тероризмот и илегалната миграција

Лидерите на земјите членки на Европска Унија и на Арапска Лига на самитот во египетското одморалиште Шарм ел Шеик се договорија за интензивирање на...

Прв самит на земјите од ЕУ и Арапската лига

Околу 50 шефови на држави или влади од ЕУ и Арапската лига денеска и утре ќе учествуваат на првата средба на врвот на која...

Повици за помирување и најава за нов самит со Северна Кореја

Во својот говор за состојбата на нацијата во Конгресот, американскиот претседател ги предупреди демократите дека партиските истраги против неговата администрација може да ѝ наштетат на...

Помпео испраќа подготвителен тим за следниот самит на Трамп и Ким

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска изјави дека испраќа подготвителен тим за следниот самит на претседателот на САД, Доналд Трамп и неговиот севернокорејски колега...

Жестоки расправии на Самитот на ЕУ за миграцијата

Виктор Орбан е извор на лажни вести, изјавија денеска претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер и белгискиот премиер Шарл Мишел. Шефовите на држави на ЕУ...

Премиерот Заев на Самитот на земјите членки на Европската иницијатива

Македонскиот премиер Зоран Заев денеска во Загреб ќе учествува на Самитот на земјите членки на Европската иницијатива. На самитот ќе учествуваат и премиерите на Хрватска...