Ознака: самит

Црвени линии во пресрет на новиот самит за Украина

Украинската опозиција објави црвени линии, меѓу кои и враќање на Крим под контрола на Киев, пред самитот во Париз за решавање на кризата во...

Воената драма се претвори во дипломатска сапунска серија

Сојузничките лидери кои се надеваа дека присуството на американскиот претседател Доналд Трамп на самитот на НАТО во Лондон ќе промовира единство меѓу старите пријатели,...

Заев стигна до моќниот сојузник Трамп

Македонскиот премиер Зоран Заев се сретна со американскиот претседател Доналд Трамп во текот на самитот на НАТО во Лондон, објавувајќи ги фотографиите од нивната...

„Лицата на НАТО“ го очекуваат македонскиот војник

Наши известувачи од Лондон Јасминка Павловска  Маја Јаневска-Илиева Сѐ е во знакот на НАТО во прес-центарот во хотелот „Грув“ во Ватфорд, каде што повеќе од две илјади...

Македонија ќе ја обединува поделената Алијанса

Македонската делегација беше бурно поздравена како своевидна атракција на првиот ден од самитот, на кој денеска свое обраќање ќе има премиерот Заев, кој ќе...

Котелот на НАТО зоврива во Лондон

Самитот на НАТО во Лондон, според познавачите на внатрешните состојби на сојузот, веројатно ќе биде еден од највозбудливите во историјата на Алијансата. Напнатоста внатре...

Македонија на иста маса со членките на НАТО на самитот во...

Владината делегација предводена од премиерот Зоран Заев ќе седне на иста маса со лидерите на земјите-членки кои ќе учествуваат на самитот на НАТО, на...

Самитот на НАТО ќе го спои проблематичното трио

Приказна за тројцата претседатели Економист Прославата за седумдесетгодишнината од постоењето на НАТО требаше да биде триумфален марш. Просечниот животен век на сојузите за колективна одбрана во...

Македонските поделби околу Преспанскиот договор и ЕУ го загрижуваат Борисов

Бугарскиот премиер Бојко Борисов е загрижен поради поделбите во македонското општество во врска со Европската Унија, односно околу потпишувањето на Преспанскиот договор, како што...

Грција е втор најголем трговски партнер на Македонија, економските односи бележат...

Премиерот Зоран Заев вечерва оствари средба со премиерот на Република Грција, Кирјакос Мицотакис, на маргините на Самитот во Солун. Премиерите Заев и Мицотакис, заедно...