11.8 C
Skopje
17.10.2021 - 10:43

Ознака: самит

Курц: Самитот во Берлин ќе ја потврди европската перспектива на Западен...

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, изјави дека Западен Балкан е во непосредна близина на Австрија и дека Австрија е многу заинтересирана за стабилноста и европската...

Во Брисел самит на претседателите на парламентите на Западен Балкан

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска и утре, по покана на претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли, ќе учествува на Самитот на претседатели на...

Макрон: Не ми треба самит на ЕУ за да го видам...

Францускиот претседател Емануел Макрон застана во одбрана на неуспешниот обид на Франција и Германија да одржат самит на Европската Унија и Русија, откако лидерите...

Кремљ жали што ЕУ е против идејата за самит со Путин

Кремљ објави дека со жалење ја прифатил информацијата дека Европската Унија го отфрлила француско-германскиот предлог за започнување дијалог со Русија со организирање самит со...

Осуда и критики за Орбан, отфрлена можноста за самит со Путин

Унгарскиот премиер Виктор Орбан се соочи со бројни критики за време на самитот на Европската Унија (ЕУ) во Брисел, поради унгарскиот анти-ЛГБТ закон, но...

Со блокадата „ЕУ самата си пука во нога“, но Бугарија не...

Бугарија засега останува на позицијата за блокирање на македонските интеграции. Според дипломатски извори од ЕУ, Бугарија одбила да попушти, и покрај предупредувањата на земјите...

Зад сцената од самитот Бајден-Путин – подароци, очила, потсетници

Историскиот самит Бајден-Путин што се одржа вчера во Женева, покрај политичките прашања, беше обележан и со неколку интересни детали, како подароци или „потсетници“ што...

Самитот Бајден – Путин во Женева меѓу очекувањата и можностите

На какви сѐ теми ќе разговараат двајцата најмоќни политичари во светот, рускиот претседател Владимир Путин и неговиот американски колега Џо Бајден, беа актуелностите што...

Околу 3.000 војници и полицајци ќе го обезбедуваат самитот Путин –...

Европските, но и швајцарските власти донесоа одлука за привремено ограничување на употребата на воздушниот простор над Женева и распоредување на околу 3.000 војници и...

Преговори во три дела и одвоени прес-конференции на Путин и Бајден

Објавени детали за средбата Помошникот на претседателот на Русија, Јуриј Ушаков, денеска соопшти дека самитот на претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Џо...