3.8 C
Skopje
30.11.2021 - 4:00

Ознака: самит

Процес Брдо-Бриони: Кога двете Кореи успеаја да се договорат, можеме и...

Кога Северна и Јужна Кореја успаја да се договорат, откако денеска лидерите на двете земји се согласија дека заеднича цел ќе им биде целосна...

Иванов: ЕУ да овозможи преговори за членство и надминување на спорот...

Ако ЕУ не ни ја обезбеди иднината, тогаш ние ќе се занимаваме со минатото, рече претседателот  Ѓорге  Иванов на прес-конференцијата по состанокот на лидерите на земјите...

Туск: Кореја и Балканот покажуваат дека ништо не е невозможно

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск изјави дека вестите од Кореја и она што во последните денови го доживеал на Балканот покажуваат дека „невозможносто...

Отворените спорови да се решаваат во духот на добрососедството

Одговорноста сега е кај земјите-кандидатки и потенцијалните кандидати на патот за стекнување полноправно членство во ЕУ на кој треба посветено и натаму да работат...

Лидерите од Брдо-Бриони разговараат за интегрирање на регионот во ЕУ

Подобрување на меѓусебната поврзаност во политичка, економска, инфраструктурна и безбедносна смисла во контекст на стратегијата на ЕУ за Западен Балкан е во фокусот на...

Министерски работен ручек на маргините на Самитот на Брдо Бриони Процес

Колку повеќе зборуваме со еден глас и си помагаме едни со други во регионот, толку побрзо ќе одиме сите напред. Натпреварот во реформи, во...

Туск: Да се реши застојот во изборната реформа во БиХ

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, по состанокот со членовите на Претседателството на БиХ изјави дека Европската унија е подготвена да и помогне на...

Иванов домаќин на лидерите на земјите-учеснички од Процесот Брдо-Бриони

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов на 27 април во Скопје ќе биде домаќин на состанокот на лидерите на земјите-учеснички од Процесот Брдо-Бриони. На...

Почна Дигиталниот самит во Скопје

Македонија денеска и утре е домаќин на Првиот дигитален самит на земјите од Западен Балкан, кој е првиот од серијата настани од овој тип...

Вицепремиерот Анѓушев на самит за енергетика во Берлин

Вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев денеска и утре во Берлин ќе учествува на Четвртиот самит за енергетска транзиција и дијалог за обновливи...