-2.2 C
Skopje
21.1.2022 - 8:42

Ознака: самит

Јужнокорејскиот лидер на самитот Трамп – Ким?

Јужнокорејскиот претседател Мун Јае-ин можно е да учествува на најавениот самит помеѓу лидерите на САД и на Северна Кореја - Доналд Трамп и Ким...

Првичниот план за средбата на Трамп со Ким Џонг-ун и натаму...

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека Америка разговара со Северна Кореја и додаде оти иако беше откажан самитот со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун,...

Може ли дијалогот „Жан Моне“ да го игнорира спорот со Грција

Некако под впечатокот на самитот ЕУ - Западен Балкан, што се одржуваше истиот ден во Софија (Бугарија), и очекувањата за предлог-решение за спорот за...

Минските полиња на меѓународните договори со соседите

Во Софија на самитот експлодира една нагазна мина од минското поле на договорот за пријателство со Бугарија. Одекна силно, изненадно и токму во моментот...

Борисов: Сите разбираат колку е важен Западен Балкан

Сите разбираат колку е важен Западен Балкан и затоа 15 години по средбата во Солун имаме можност денеска да разговараме за таа тема, рече...

Кучан: Македонија покажа решителност, ЕУ и НАТО да го исполнат својот...

Претстојниот Самит во Софија ќе ги откочи интеграциските процеси за земјите од Западен Балкан кои беа блокирани поради неможноста за првенствено продлабочување на внатрешните...

Еден самит, два формата и мноштво дипломатски акробации

Според доверливи извори, за да се истурка најавениот самит во Софија според првичниот план, ЕУ сега се обидува да го реши проблемот со дипломатски...

Се чисти патот за средбата Ципрас – Заев

И покрај интензивната динамика на средби во преговарачкиот процес за наметнатиот спор за името од страна на Грција, сѐ уште е неизвесно дали ќе...

Што да се очекува од самитот меѓу Трамп и Ким

Неодамнешниот позитивен самит меѓу лидерите на двете Кореи, само го дополни очигледното дипломатско приближување на Корејскиот Полуостров. Но пред да почне да прославува, американскиот претседател Доналд...

Могерини: Балканскиот самит во Софија ќе биде исклучително важен

Европската претставничка за заедничка надворешна и безбедносна политика Федерика Могерини денеска оцени дека претстојниот самит на Европската унија и земјите од Западниот Балкан во...