Ознака: самит

Кина им понуди вакцини на земјите од Источна и Централна Европа

На денешниот виртуелен самит, Кина им понуди вакцини на земјите од Централна и Источна Европа и повика на посилна соработка. „Подготвени сме за соработка во...

Заев: Соработката со Кина е од интерес за регионот

Самит на европските лидери со кинескиот претседател Премиерот Зоран Заев денеска учествуваше во работата на Самитот на Кина и земјите од Централна и Источна Европа...

ЕУ воведува темно црвени зони на епидемиолошката карта на Европа

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен најави воведување на нова ознака на епидемиолошката карта на Европа, темно црвена зона од која пред...

Шегите за диктаторот го прикрија раздорот во срцето на Европа

Кога Жан-Клод Јункер го забележа унгарскиот премиер Виктор Орбан на почетокот на самитот на ЕУ во 2015 година, тој го поздрави со пријателско ракување...

Пендаровски: Преку образование 4.0 да ги подготвиме младите за професиите на...

Претседателот Стево Пендаровски денеска учествуваше на Самитот „Македонија 2025“ којшто за првпат се одржува во хибриден формат и е посветен на состојбите во светот...

Безбедноста на вакцините против ковид-19 во фокус на самитот „Македонија 2025“

Денеска е вториот ден од деветотто издание на самитот „Македонија 2025“, кое се одржува во дигитална/хибридна форма. Денот почна со интерактивна дискусија со наслов...

Лидерите од Западен Балкан ги потпишаа Декларациите за заедничкиот регионален пазар...

Лидерите на земјите од Западен Балкан, учесници на денешниот Самит во Софија во рамките на Берлинскиот процес, денеска ги потпишаа Декларацијата за заедничкиот регионален...

Заев: ЕУ ја потврди поддршката за Западен Балкан со најавените девет...

Лидерскиот Самит за Западен Балкан во рамките на Берлинскиот процес денеска во Софија заврши со заеднички изјави за медиумите и за јавноста за резултатите...

Имаме силна политичка поддршка за процесот на проширување со земјите од...

Премиерот Зоран Заев во Софија Имаме силна и очигледна политичка поддршка за процесот на проширување со земјите од регионот и треба да ја зграпчиме оваа...

Отвораме ново поглавје во развојот на регионот

Заев пристигна во Софија Премиерот Зоран Заев пристигна во Софија на лидерскиот самит за Западен Балкан во рамките на Берлинскиот процес, каде Македонија годинава е...