2.8 C
Skopje
28.1.2022 - 15:31

Ознака: самит

Бајден на самитот покани 110 земји, но не и Кина и...

Кинескиот и рускиот амбасадор во Вашингтон заеднички ја осудија одлуката на Соединетите држави да ги исклучат двете земји од виртуелниот самит за демократија што...

Грета Тунберг разочарана од климатскиот самит во Глазгов

Конференцијата за климата во Глазгов е неуспех, рече Грета Тунберг на протестот во шкотскиот град каде претставници на речиси 200 земји се собраа на...

Пендаровски се сретна со Бајден, Меркел, Моди и Бенет

На самитот за климатски промени Претседателот Стево Пендаровски остварил куса средба со претседателот на САД, Џо Бајден, на самитот за климатски промени. - На маргините на...

Израелската министерка во инвалидска количка не можеше да присуствува на самитот...

Израелската министерка Карин Елхарар, која користи инвалидска количка, вчера не можеше да присуствува на самитот за климата во Глазгов, бидејќи пристапот до местото на...

Пендаровски: И покрај фактот што сме мала европска земја, имаме големи...

Пандемијата на ковид-19 сè уште доминира на светската агенда. Затоа не смее да се потцени еден од најголемите системски ризици врз човештвото, рече претседателот,...

Спроведуваме политики кои обезбедија стабилност и раст и во услови на...

Премиерот Заев го отвори самитот на „Економист“ Западниот Балкан во пост-ковид светот: Кој е вистинскиот пат до стабилност и просперитет? е темата на самитот за...

Јанша: Членството во ЕУ е голема предност од наша страна

Има една голема предност од наша страна: Членство во ЕУ. Мислам дека никој или речиси никој од Западен Балкан не сака да биде дел...

САД: Клучно е вратите на ЕУ да останат отворени за Западен...

Портпаролот на Стејт департментот Нед Прајс ја поздрави изјавата на Европската Унија за Западен Балкан по самитот на Брдо кај Крањ. - Ја поздравуваме изјавата...

ЕУ: На Западен Балкан местото му е во Унијата, но нема...

Лидерите на ЕУ денеска им повторија на земјите од Западен Балкан дека местото им е во Унијата и дека ја разбираат фрустрацијата од бавниот...

Естонија е гласна во поддршката за Македонија за почеток на преговорите...

Срдба Заев - Калис На маргините на Самитот на ЕУ за Западен Балкан, премиерот, Зоран Заев, имаше билатерална средба со премиерката на Естонија, Каја Калис. На...