Ознака: салвини

Специјалниот суд бара да му се суди на Салвини поради мигрантите

Специјалниот трибунал препорача да му се суди на поранешниот министер за внатрешни работи на Италија и лидер на крајнодесничарската Лига, Матео Салвини, бидејќи на...

Сплетки и обвинувања во италијанската политичка „Игра на тронови“

Италијанскиот премиер Џузепе Конте вчера поднесе оставка, зголемувајќи ја можноста за нови избори наесен, кои би можеле да го донесе на власт анти-имигрантскиот министер...

Италија склучи договор со пет европски држави за мигрантите на сицилијанското...

Италија денеска соопшти дека ќе им дозволи на 116 мигранти заробени со денови на пристаништето на Сицилија да го напуштат италијанскиот брод, со што...

Се чека дозвола за влез на 130 мигранти во Италија, Салвини...

Брод на италијанската крајбрежна стража со 130 мигранти пристигна во военото пристаниште во близина на Катанија, но Италија чека договор со Европската Унија пред...

Салвини нема да дозволи истоварување мигранти додека Европа не се согласи...

Италијанскиот министер за внатрешни работи, Матео Салвини, изјави дека нема да дозволи 140 мигранти да слезат од бродот на италијанската крајбрежна стража сè додека...

Италијанските власти запленија брод со 49 мигранти

Италијанските власти наредија запленување на бродот Маре Џонио со 49 мигранти, кој вчера пристигна на пристаништето на островот Лампедуза. Бродот Маре Џонио, на невладината организација...

Салвини цитираше контроверзен профашистички поет

Италијанскиот министер за внатрешни работи Матео Салвини повторно е на удар на критиките бидејќи денеска го цитираше контроверзниот американски поет, симпатизер на фашистите Езра...

Салвини: Сенатот не треба да го одобри барањето да ми се...

Италијанскиот министер за внатрешни работи Матео Салвини преку писмо испратено до весникот „Кориере дела Сера“ го повика Сенатот да не го одобри судското барање...

Салвини: Примањето бегалци во ЕУ е самоубиствено однесување

Прифаќањето нови бегалци во Европа е самоубиствено однесување, оцени италијанскиот вицепремиер Матео Салвини на синоќешната заедничка прес – конференција со полскиот министер за внатрешни...

Салвини: Макрон е „лабораториски производ“

Италијанскиот министер за внатрешни работи и лидер на десничарската Лига, Матео Салвини денеска изјави дека кризата со „жолтите елеци“ покажува дека Французите сфатиле оти...