Ознака: саем

Венко Андоновски на саемот во Москва и на книжевен портрет во...

Македонскиот кандидат за престижната Толстоева награда за книжевност во категоријата на странска книжевност (со уште 34 светски познати писатели), Венко Андоновски, ќе има свое...

Венко Андоновски на саем во Москва и на книжевен портрет во...

Македонскиот кандидат за престижната Толстоева награда за книжевност во категоријата на странска книжевност(со уште 34 светски познати писатели) Венко Андоновски, ќе има свое претставување...

Турција го претстави млазниот авион „Хурџет“ на авиосаем во Велика Британија

Млазниот авион од турско производство наменет за обука „Хурџет“ е претставен на овогодишниот Меѓународен саем во Фарнбороу, во околината на Лондон, јави агенцијата Анадолија. Турската...

„Арт Базел“ го донесе врвот на современата уметност

Престижниот саем на современата уметност „Арт Базел“ во швајцарскиот град Базел го одржа своето 49-то издание. На него се претставија вкупно 291 галерија од...

Летен саем на книгата

Летен саем на книгата започнува од денеска во Скопје, а ќе трае до 13 јуни. Саемот е во организација на Здружението на...

„Витаминка“ се претстави на најголемиот саем во Азија, СИАЛ во Шангај

Македонската компанија „Витаминка“ со своите производи се претстави на најголемиот саем во Азија , СИАЛ во Шнагај. На трите саемски дена, исполнети со бројни случувања...

На Саемот на книгата му треба нова физиономија, не само локација

Пулскиот саем на книгата успеа да се одлепи од општествено-политичките конотации што владеат во остатокот на земјата. Луѓето тука имаат чувство дека можат слободно...

Почнува 30. Саем на книгата

Промоции, дружења со автори, семинари и други настани ќе бидат дел од годинашното јубилејно 30. издание на Саемот на книгата што почнува денеска и...

Голема посетеност на Саемот за високо образование во САД

Повеќе од 700 средношколци и студенти го посетија Саемот за високо образование во САД, кој се одржа денеска во Скопје, во организација на Американската...

Српските компании не се откажуваат од косовскиот пазар

И покрај дипломатските тензии меѓу Србија и Косово, бизнис врските меѓу двете држави се засилуваат, а компании од двете страни се натпреваруваа да склучат...