0.6 C
Skopje
19.11.2018 - 12:56

Ознака: сад

Потврден нов случај на мистериозната болест на Куба

Медицинските тестови потвдрија дека уште едно лице вработено во Амбасадата на САД во Хавана е погодено од „мистериозен здравствен инцидент“ на Куба, соопшти Стејт...

Ерозија на меѓународното право и девалвација на ООН

Реформи на ОН се неопходни, бидејќи во момент кога се создава нова прераспределба и рамнотежа на силите во светот, отсуството на принципите на меѓународното...

Претставничкиот дом на САД треба да гласа за Законот за имиграција

Претставничкиот дом на САД денеска треба да гласа по Законот за имиграција, со кој се има за цел да стави крај на практиката на...

Речиси половина Американци сметаат дека ќе им се влошат односите со...

Речиси половина државјани на САД анкетирани во испитувањето на јавното мислење, кое заедно го објавија АП и Центарот за истражување на националното мислење, се...

САД се повлекоа од Советот за човекови права на ОН

Американците обвинија дека станува збор за лицемерна организација што не е вредна на своето име, како и дека е полна со предрасуди и дека...

Реакции на повлекувањето на САД од Советот за човекови права на...

Русија го осудува „грубиот цинизам“ на Вашингтон и нивниот „презир“ кон Обединети нации по повлекувањето на САД од Советот за човекови права на ОН. -...

Тигрите-миленичиња во САД се побројни од тигрите во дивината

Популацијата на тигри кои живеат во дворовите на американските домови е поголема од онаа во дивината, според одредени проценки, пренесува британски „Гардијан“. Седум илјади големи...

Се формираат американски вселенски сили

Претседателот на САД, Доналд Трамп, обелодени дека ќе нареди формирање нов род на армијата, кој би требало да го поплочи патот кон американска доминација...

Откажани вежбите на САД со Јужна Кореја

Пентагон официјално ги откажа големите воени вежби на САД со Јужна Кореја закажани за август, спроведувајќи ја мерката што веќе ја најави американскиот претседател...

Трамп најавува нови царини за кинеските производи

Трговската војна помеѓу САД и Кина се разгоре, при што американскиот претседател Доналд Трамп се закани дека ќе воведе дополнителни царини врз нови кинески...