28 C
Skopje
22.9.2018 - 15:26

Ознака: сад

Кларк: Додека САД и ЕУ спиеја, на Балканот се активираа други...

Мнозинството Американци и Европејци смета дека прашањето на бруталниот конфликт во Западен Балкан е решено, но, за жал, тоа е далеку од вистината, пишува...

Балканот стана терен за тестирање на новата Студена војна

Русија, наводно, го проширува своето влијание, зголемувајќи ги етничките тензии во балканските држави кои сакаат да и се приклучат на Европската унија, со што...

Асад ги повлекува силите поради можни воздушни напади на САД

Провладините сили во Сирија се повлекуваат од главните аеродроми и воено-воздушни бази заради можни воздушни удари од страна на САД, објави Сирискиот центар за...

Извозот на челик под сериозна закана од мерките на ЕУ и...

Македонија да биде изземена од мерките на Европската Унија за ограничен увоз на челични производи, бидејќи не претставува закана за нивните пазари, ниту може...

Детали од новото судење на Бил Козби – предавство, седативи и...

Бил Козби ѝ платил 3,38 милиони долари на жена која тврди дека тој ја дрогирал и нападнал, во рамките на нивната спогодба од 2006 година,...

Иран: САД ќе зажалат ако го прекршат нуклеарниот договор

Иранскиот претседател Хасан Рохани предупреди дека САД ќе зажалат ако еднострано го прекршат иранскиот нуклеарен договор и дека одговорот на Техеран ќе го дознаат...

Тексас, Аризона и Ново Мексико испраќаат војници на границата со Мексико

Околу 1.600 припадници на Национална гарда на САД почнаа да се распоредуваат на американско-мексиканската граница, потврдија денеска властите на сојузните држави Тексас, Аризона и...

Сириската армија се подготвува за „странски напад“

Сириските војска и нивните сојузнички милитантни групи се во состојба на зголемена готовност на целата територија на Сирија во очекување на можни „странски напади“,...

САД во полуфиналето на Дејвис купот

Тениската репрезентација на САД е првиот полуфиналист во Дејвис купот, неофицијално светско тимско првенство во тенис за мажи. Рајан Харисон и Џек Сок забележаа клучна...

Тројца убиени во оружен инцидент во САД

Три лица се убиени во приватен автобус за забава во Рокфорд, во американската сојузна држава Илиноис, соопшти локалната полиција. Напаѓачот сè уште не е уапсен,...