Ознака: сад

„Хуриет“: Турција го повлекла целото злато од САД

Централната банка на Турција во 2017 година ги повлекла сите златни резерви од американските Федерални резерви, пишува весникот „Хуриет“. Според весникот, одлуката за повлекување на...

САД се сомнева во способноста на Турција да организира фер избори

САД изразија сомнеж во способноста на Турција да организира фер избори во момент кога во земјата е во сила вонредна состојба. - За време на...

Веќе ништо не ја спречува поранешната плејбој-зајачица да зборува за Трамп

Поранешниот модел на магазинот „Плејбој“, Карен Мекдугал, може јавно да зборува за наводната интимна врска со американскиот претседател Доналд Трамп, откако е ослободена од...

Голема посетеност на Саемот за високо образование во САД

Повеќе од 700 средношколци и студенти го посетија Саемот за високо образование во САД, кој се одржа денеска во Скопје, во организација на Американската...

Адвокатите ги собираат милионите на Принс, додека наследниците не добиле ниту...

Наследниците на Принс уште не добија ниту еден долар од богатството на славниот музичар, кое се проценува на безмалку 200 милиони долари, и по...

САД ѝ се закануваат на Турција со санкции поради руските...

Купувањето на систем за противвоздушна одбрана С-400 од Русија, може да ја соочи Турција со санкции во согласност со американскиот Закон за спротивставување на...

Вучиќ: За Косово преговараме со САД

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека за косовското прашање ним не им се противници Албанците, туку оние што ја создаваа таа држава и кои...

САД ја информирале Русија дека нема да и воведат нови санкции

САД ја извести Русија дека засега нема да воведува нови санкции кон Русија, изјави неуменуван извор од руското Министерство за надворешни работи. Тој посочи дека...

Почина поранешната прва дама на САД, Барбара Буш

Поранешната американска прва дама Барбара Буш почина на возраст од 92 години. Таа беше значајна фигура во политичката династија, која вклучуваше двајца претседатели - нејзиниот...

Италија цврсто со САД, Франција и Велика Британија во одлуката против...

Италијанскиот премиер Паоло Џентилони денеска во Парламентот рече дека Италија цврсто стои зад САД, Франција и Велика Британија во одлуката за напад на Сирија,...