Ознака: сад

Асад: Русија нема да дозволи Третата светска војна да почне во...

Третата светска војна нема да почне во Сирија, изјави сирискиот претседател Башар ал Асад во интервју за грчкиот весник „Катимерини“. - Русија нема да дозволи...

ФИФА ќе заработи 11 милијарди долари од СП 2026!

Гласањето за тоа кој ќе биде домаќин на СП 2026 ќе се одржи на 13 јуни во Москва, пред почетокот на СП 2018 Заедничката понуда...

Евакуација на Хаваите по ерупциите на вулканот Килауеа

На Хаваите, САД, се врши евакуација по континуираните ерупции на вулканот Килауеа. https://www.youtube.com/watch?v=DayqAYRsQEU

САД депортирше повеќе од 50.000 Мексиканци

Во првите три месеци од годината САД депортирале 53.746 Мексиканци, што е за 40 проценти повеќе во однос на истиот период минатата година, соопштија...

САД воведоа нови санкции за Русија

САД воведоа санкции за руски, ирански, севернокорејски и кинески поединци и правни ентитети, поради кршење на американскиот закон за неширeње на оружје за масовно...

Иранскиот ријал на рекордно ниско ниво во однос на доларот

Иранската валута ријал денеска падна на рекордно ниско ниво во однос на доларот откако американскиот претседател Доналд Трамп објави повлекување на САД од нуклеарниот...

Договорен е датумот и местото на средбата Трамп – Ким

Договорено е времето и местото на состанок на американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, изјави денеска државниот секретар Мајк Помпео, додавајќи...

Јункер: ЕУ треба да ја преземе лидерската улога од САД

Претседателот на Европска комисија, Жан-Клод Јункер денеска изјави дека САД со Доналд Трамп изненадувачки брутално се откажуваат од мултилатералните односи и пријателската соработка. Јункер по...

Џонсон: САД сега треба да дадат конкретни предлози за Иран

Шефот на британската дипломатија Борис Џонсон денеска изјави дека светот треба да „го држи за збор“ претседателот на САД, Доналд Трамп дека негова цел...

Путин загрижен поради повлекувањето на САД од Договорот со Иран

Претседателот на Русија, Владимир Путин е многу загрижен поради одлуката САД да се повлечат од Договорот со Иран, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј...