Ознака: сад

Лото-добитници го загубија богатството, но го сочуваа пријателството

Кога добитникот на лотаријата на Њујорк Лу Ајсенберг (90) го запознал Куртис Шарп (80) во 1982 година, тој веднаш знаел дека тие ќе бидат...

САД: Во Северна Кореја има до 120 илјади политички затвореници

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп проценила дека меѓу 80 илјади и 120 илјади политички затвореници се наоѓаат во кампови за затвореници во Северна...

„Волстрит џурнал“: САД со нов пакет санкции за Северна Кореја

Американското Министерство за финансии подготви нов пакет санкции за Северна Кореја, со кои ќе бидат засегнати руски и кинески компании, објави весникот „Волстрит џурнал“...

Германија бара крај на трговската војна со САД

Германскиот министер за економија Петер Алтмаер денеска изјави дека Германија бара да се стави крај на трговскиот спор со САД. Според Алтмаер, комесарката за трговија...

Футуристичка капсула ќе открива болести и ќе праќа сигнал до телефоните

Во познатиот научно-фантастичен филм „Фантастичното патување“ од 1966 година, подморницата со екипаж е смалена за да може да биде внесена во човечкиот организам и...

Трамп сепак ќе се сретне со Ким во Сингапур?

Многу добро се подготвуваме во врска со средбата на врвот со Северна Кореја. Сѐ се одвива убаво. Ќе видиме на 12 јуни во Сингапур....

Илјадници евакуирани во САД и Куба поради бурата Алберто

Илјадници жители на американската држава Флорида се евакуираа заради субтропската бура Алберто, кој се движи на север преку Мексиканскиот Залив. Метеоролозите предупредија дека бурата може...

Пентагон: САД секојдневно спроведуваат операции во Јужното Море

Американски воени бродови редовно спроведуваат операции во Азиско-тихоокеанскиот регион, вклучувајќи го и во Јужното Кинеско Море, во согласност со меѓународното право и овие маневри...

Кина: Воените бродови на САД во Јужното Кинеско Море се провокација

Кинеското Министерството за одбрана денеска изјави дека е провокација тоа што две американски воени брода поминале блиску острови во Јужното Кинеско Море за кои Пекинг...

Официјални претставници на САД во Северна Кореја разговараат за подготовките на...

Американски официјални претставници денеска отпатуваа во Северна Кореја за да започнат разговори за подготовките на самитот меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер...