-5.2 C
Skopje
17.1.2022 - 2:52

Ознака: сад

Адвокатите ги собираат милионите на Принс, додека наследниците не добиле ниту...

Наследниците на Принс уште не добија ниту еден долар од богатството на славниот музичар, кое се проценува на безмалку 200 милиони долари, и по...

САД ѝ се закануваат на Турција со санкции поради руските...

Купувањето на систем за противвоздушна одбрана С-400 од Русија, може да ја соочи Турција со санкции во согласност со американскиот Закон за спротивставување на...

Вучиќ: За Косово преговараме со САД

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека за косовското прашање ним не им се противници Албанците, туку оние што ја создаваа таа држава и кои...

САД ја информирале Русија дека нема да и воведат нови санкции

САД ја извести Русија дека засега нема да воведува нови санкции кон Русија, изјави неуменуван извор од руското Министерство за надворешни работи. Тој посочи дека...

Почина поранешната прва дама на САД, Барбара Буш

Поранешната американска прва дама Барбара Буш почина на возраст од 92 години. Таа беше значајна фигура во политичката династија, која вклучуваше двајца претседатели - нејзиниот...

Италија цврсто со САД, Франција и Велика Британија во одлуката против...

Италијанскиот премиер Паоло Џентилони денеска во Парламентот рече дека Италија цврсто стои зад САД, Франција и Велика Британија во одлуката за напад на Сирија,...

САД се премислија околу воведувањето нови санкции кон Русија

Администрацијата на САД го одоложи воведувањето нови санкции кон Москва, откако американскиот претседател Доналд Трамп го стопира планот за дополнителни економски казнени мерки кон...

Шекеринска во посета на САД, на 1 мај ќе се сретне...

Заменик претседателката на Владата и министерка за одбрана на Република Македонија, Радмила Шекеринска на 1 мај во Вашингтон, ќе има официјална средба со секретарот...

Албански пратеник на листата непожелни за влез во САД

Стејт депарментот му забрани на албански пратеник влез на американска територија поради наводна вмешаност во корупција од големи размери. На Том Доши, пратеник на албанската...

Харадинај: Америка ја води косовската надворешна политика

Косовскиот прмеиер Рамиш Харадинај изјави дека „Косово нема надворешна политика и дека припаѓа на клубот што го води Америка“. – Ние сме дел од Европа...