-2 C
Skopje
23.2.2019 - 10:45

Ознака: сад

Трамп потпиша указ за вонредна состојба поради ѕидот на границата со...

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и...

САД почнуваат да го користат новото име Република Северна Македонија

Владата на Соединетите Американски Држави добила официјално известување за промената на името на државата во Република Северна Македонија, информираат од Амбасадата на САД во...

Воениот врв на САД во несогласување со Трамп за повлекувањето од...

Американскиот воен командир кој ја водеше воената операција против ИСИС, за Си-ен-ен повторно изјави дека не се согласува со одлуката на претседателот Доналд Трамп...

САД воведоа санкции за петмина Венецуелци блиски до Мадуро

Министерството за финансии на САД воведе санкции за петмина вработени во разузнавањето и безбедносните служби блиски на, според нив поранешниот претседател на Венецуела, Николас...

Министерството за правда на САД разгледувало можно разрешување на Трамп

Поранешниот заменик директор на Федералното биро за истраги (ФБИ), Ендрју Мекејб во интервју за „Си-Би-Ес“ изјави дека американското Министерство за правда разгледувало опција за...

Трамп прогласи вонредна состојба во САД

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва во телевизиско обраќање прогласи вонредна состојба, со цел да добие пристап до милијардите долари за изградба на ѕид долж...

Во Москва уапсени неколкумина директори на „Баринг Восток“, меѓу нив двајца...

Основачот на инвестициската компанија „Баринг Восток”, Американецот Мајкл Калви, беше уапсен во Москва. Освен Калви кој беше уапсен вчера, денеска се уапсени се и...

Зошто веруваме во теории на заговор?

Теории на заговор има во сите земји и за секакви настани во светот, без разлика дали станува збор за Македонија или за САД, за...

Трамп ќе одржи говор за „опасностите од социјализмот” во Мајами

Американскиот претседател Доналд Трамп, в понеделник во Мајами, ќе одржи говор за поддршка на опозицискиот лидер на Венецуела Хуан Гуаидо, со кој ќе предупреди...

„Санкциите од пеколот“ повторно на маса во американскиот Сенат

Петмина американски сенатори, демократите Боб Менендез, Бен Кардин и Џин Шејхин и републиканците Линдзи Грем и Кори Гарднер, поднесоа предлог-закон за нови санкции против...