Ознака: сад

Захарова: ЕУ и САД направија робови од украинскиот народ

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, денеска на радио „Спутник“ изјави дека акциите на земјите од Европската Унија и САД ја...

Новиот амбасадор во САД, Попов го помина филтерот на собраниската Комисија...

Новоименуваниот амбасадор на Македонија во Соединетите Американски Држави, Зоран Попов, денеска го помина и филтерот на собраниската Комисија за надворешна политика. Тој своите тези за...

Фаворитите лошо менуваа и останаа без злата во штафетите

Кај жените Јамајка, која ги освои медалите на 100 и златото и среброто на 200 м, а кај мажите САД, кои ги освоија сите...

Кристофер Хил сака да види прозападна влада во Србија

Американскиот амбасадор во Белград Кристофер Хил изјави дека во Србија би сакал да види прозападна влада и министри кои веруваат во стратешките насоки за...

Иранските дронови не го загрижуваат Бурнс – директорот на ЦИА наоѓаше...

Точно е дека Русите контактираат со Иранците во обид да купат вооружени дронови, кажа директорот на ЦИА Вилијам Бурнс, на безбедносниот форум во Аспен...

Речиси третина од САД се соочуваат со екстремно високи температури

Приближно 100 милиони Американци од Калифорнија до Мејн се соочени со предупредувања за претпазливост од екстремни горештини кои деновиве редовно пристигаат од Националниот метеoреолошки...

Кисинџер го предупреди Бајден за „бескрајната конфронтација“ со Кина

На денешната геополитика ѝ недостига „никсонска флексибилност“ за да се деактивираат конфликтите помеѓу САД и Кина, како и помеѓу Русија и остатокот од Европа,...

САД ја ставаат Бугарија под надзор поради трговијата со луѓе

САД ја ставаат Бугарија под надзор затоа што не ја сфаќаат сериозно трговијата со луѓе, се вели во годишниот извештај на американскиот Стејт департмент...

Фаучи се надева дека политизацијата на ковид-19 е минато

Ентони Фаучи, главниот советник за здравство на претседателот на САД, изјави во интервју за „Политико“ дека планира да даде оставка до крајот на актуелниот...

Вооружен напаѓач уби три лица во трговски центар во Индијана

Вооружен напаѓач уби три лица во ресторан во трговски центар во предградие на Индијанаполис во американската држава Индијана. Напаѓачот е убиен од вооружен случаен...