29.6 C
Skopje
22.7.2019 - 19:02

Ознака: сад

Продолжува ловот на дронови во Ормутскиот Теснец

Претседателот на САД, Доналд Трамп, обелодени дека американската морнарица срушила ирански дрон во Ормутскиот Теснец, пренесуваат светските медиуми. Минатиот месец, Иран сруши американски воен...

Русите веднаш им понудија „сухои“ на турските власти откако Американците се...

Директорот на руската државна корпорација „Ростек“, Сергеј Чизмов, изјави дека Русија е подготвена на Турција да продаде борбени авиони „Су-35“. Чизмов на турските власти им...

Русија е подготвена да разговара за испорака на борбени авиони во...

Шефот на државната корпорација „Ростек“, Сергеј Чемезов, изјави дека Москва може да постигне договор со Анкара за испорака на воените авиони „Су-35“, пренесува „Спутник“. -...

Турција: Одлуката на САД е против духот на НАТО

Одлуката на официјален Вашингтон да ја исфрли Турција од програмата на авионите „Ф-35“ е против духот на НАТО, оцени денеска турското министерство за надворешни...

Турција на крстопат: американски авиони или руски ракети

САД вчера информираше дека ја исклучуваат Турција од ракетната програма „Ф-35“, долгонајавуван чекор откако Анкара претходната недела почна да ги добива пратките со ракетен...

„Нова врска“ го задава конечниот удар за италијанско-американската мафија?

Италијанска и американска полиција започнаа координирана акција против големи криминални семејства, кои сакале да ја обноват својата база на Сицилија. Повеќе од 200 полицајци, вклучително...

Кина ја вежба Твитер-дипломатијата на Трамп

Кинеските дипломати започнаа да експериментираат со нов тип на дипломатија, сличен со оној на американскиот претседател Доналд Трамп. Амбасадорите и официјалните лица од Кина,...

Нуклеарните тајни на НАТО во Европа откриени по грешка

Неодамна објавениот, а брзо потоа и избришан документ од страна на тело на НАТО ја разбранува јавноста во Европа, поради наводната потврда за долгогодишната...

„Операција автопералница“ го стигна поранешниот претседател на Перу

Врз основа на издадена потерница, во САД уапсен е поранешниот претседател на Перу, Алехандро Толедо, соопшти Канцеларијата на јавниот обвинител во Лима. Тој беше...

Катастрофа од инает?

Британскиот амбасадор во Вашингтон во своите дипломатски телеграми напишал дека претседателот на САД Трамп од лични причини се откажал од иранскиот договор, поточно од...