12.8 C
Skopje
3.12.2021 - 12:04

Ознака: сад

Се засилува трката помеѓу „Фајзер и „Мерк“ за експерименталните лекови против...

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден планира да набави десет милиони таблети од лекот на „Фајзер“ за третман на коронавирусот. Набавката на лекот ќе...

Бајден и Џинпинг разговараа и се договараа за соработка

Виртуелен самит меѓу претседателите на САД и Кина Претседателите на САД и Кина, Џо Бајден и Си Џинпинг, го одржаа долгоочекуваниот виртуелен самит. Американскиот претседател...

Старите пријатели разменија и предупредувања во отворениот разговор

Кинескиот и американскиот претседател имаа онлајн средба Кинескиот претседател Си Џинпинг на онлајн средбата со американскиот претседател Џо Бајден упатил остри предупредувања дека Кина е...

Франција сака да ги држи конците во технолошкиот сојуз на ЕУ...

Подлабоката трансатлантска соработка во однос на микрочиповите беше одложена за идната година, што му остава простор на европскиот индустриски шеф Тиери Бретон да ги...

САД и Кина ги здружија силите во борбата за ...

Двата најголеми производители на емисии на јаглерод во светот, Кина и Соединетите Американски Држави, соопштија дека се согласиле да ги удвојат напорите за борба...

Затвор од 41 месец за еден од напаѓачите на Капитол

Скот Ферлемб, кој беше снимен како удира полицаец за време на нападот на американскиот Капитол на почетокот на годината, доби затворска казна од 41...

Кина е подготвена на вистински начин да пристапи кон разликите со...

Кина е подготвена на вистински начин да пристапи кон разликите со САД за билатералните односи што побргу да се вратат на вистинскиот пат, изјави...

Шведскиот премиер поднесе оставка

Шведскиот премиер Стефан Левен денеска поднесе оставка и најверојатно ќе биде наследен од министерката за финансии, Магдалена Андерсон. Левен, поранешен заварувач и синдикален преговарач, ја...

Падна Твитер во САД, Велика Британија и Нов Зеланд

Социјалната мрежа Твитер падна во некои земји, па илјадници корисници ширум светот пријавуваат проблеми што ги имаат кога се најавуваат на нивниот профил преку...

Американската бригада за асистенција на безбедносни сили се активира во Македонија

Министерката Радмила Шекеринска денеска присуствуваше на церемонијата по повод почнувањето на обуката на Лесната пешадиска баталјонска група сместена во касарната „Јане Сандански“ во Штип,...