12.5 C
Skopje
19.11.2019 - 17:28

Ознака: сад

САД бараат од сојузниците да платат повеќе за американската одбрана

Администрацијата на Трамп веќе подолго време ги критикува сојузниците зашто не трошат доволно на одбрана. САД во моментот водат преговори со Јужна Кореја, а...

Три лица убиени во пукање во супермаркет во САД

Најмалку три лица се убиени во пукање во супермаркетот „Волмарт“ во Данкан, Оклахома, објавија американските медиуми. Од локалната полиција наведоа дека се испратени екипи на...

Родни Рид ја избегна смртната казна, но неговата борба допрва почнува

Апелациониот суд на Тексас го одложи погубувањето на Родни Рид (55) кое беше предвидено за среда, откако голем број на поддржувачи тврдеа дека постојат...

Два патнички авиона се судрија на аеродром во САД

Два авиона се судрија викендов на меѓународниот аеродром Сан Антонио во Тексас, јавија американските медиуми. Екипите за итни случаи реагирале откако еден авион удрил во...

Повторно пукање во САД, овој пат во Сан Диего

Пет членови на едно семејство загинаа во пукање во Сан Диего. Според првичните информации, загинале три деца, додека едно (на 11-годишна возраст) било пренесено во...

Мари Јованович е лоша вест за Трамп и надеж за демократите

Автор: Стивен Колинсон Си-ен-ен За Доналд Трамп, Мари Јованович е „лоша вест“. Сослушувањето за претседателскиот импичмент, што ќе биде емитувано на телевизија, може да покаже дека...

Шеснаесетте секунди кои ја шокираа Америка: Сите помислија дека пукнал балон,...

Пукањето во средното училиште „Саугус“ вчера ја потресе јавноста на САД. Младиот оружен напаѓач не се издвојувал по ништо од неговите соученици. Токму тоа...

САД донираа материјално-техничка опрема за македонската полиција

Денеска, во Центарот за обука во Идризово од страна на амбасадорката на САД во Македонија, Кејт Мери Брнз, официјално на заменик-министерот за внатрешни работи,...

Боливискиот литиум не го собори Моралес од власт

Тотално е погрешна популарната теорија за симнувањето на Ево Моралес од власта Автори: Кит Џонсон и Џејмс Палмер Форин полиси   Скорашното отстранување на боливискиот претседател Ево Моралес...

Како да се надмине трговската војна меѓу САД и Кина

Економскиот пораст на Кина претставува значителен политички и стратегиски предизвик за актуелниот глобален поредок. Појавата на нова суперсила во Азија неизбежно произведе геополитички тензии...