-3.2 C
Skopje
23.1.2022 - 8:42

Ознака: сад

СЗО: Повеќе од 340 милиони луѓе во светот се заразиле со...

Најголем број заразени со Ковид-19 е регистриран на 20 јануари, кога во рок од 24 часа се идентификувани 3.933.319 случаи Бројот на регистрирани случаи на...

5Г-технологијата е далеку попаметна од постоечките, па сомнежите за авиосообраќајот со...

Краткотрајната загриженост на авиокомпаниите отвори бројни прашања Игор Бојаџиев од АЕК за „Нова Македонија“ даде објаснување за функционирањето на 5Г базните станици и за можните...

Војската објави видео од напад во кој по грешка загинаа 20...

САД Војската на САД објави видеоснимки од напад со беспилотно летало, во кој по грешка загинаа 10 авганистански цивили, меѓу кои седум деца. На снимката...

Не е во ред тинејџерите да не можат да се вакцинираат...

Во САД се води расправа за правото на вакцинација на младите Калифорнија треба да дозволи вакцинација на деца на возраст од 12 и повеќе години...

ЦИА знае дека Русија не стои зад синдромот „Хавана“

Повеќето случаи на таканаречениот синдром „Хавана“ може да се објаснат со еколошки причини, недијагностицирани здравствени состојби или стрес, а не со дејствија преземени од...

Мрежата 5Г се заканува да ги спушти на земја авионите

САД Голем број авиокомпании се загрижени дека поставувањето 5Г-мрежа во близината на аеродромите во САД може да ја загрози безбедноста на воздушниот сообраќај. Угледните авиокомпании...

Во предвидувањата за Украина, Бајден го откри неединството на Западот

Американскиот претседател Џо Бајден предвидува дека Русија ќе тргне кон Украина, но призна дека постои неединство во НАТО за можниот одговор на „мал упад“,...

Блинкен најави дипломатски напори, но и зајакнување на воената помош за...

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изрази надеж дека САД нема да мораат да воведат санкции кон Русија, но повтори дека Вашингтон е „подготвен за...

По приемот на Македонија, време е НАТО да ги затвори вратите?

НАТО-алијансата не е подготвена за Европа во 21-от век. Не затоа што така вели Владимир Путин вели така, туку бидејќи НАТО страда од сериозен...

Нашите молитви се одговорени, сите заложници се живи

Заложничка криза во САД траеше речиси 12 часа Американскиот претседател Џо Бајден денеска изјави дека вооружениот напаѓач кој ја прекинал верската служба во синагога во...