Ознака: сад опен

Тим со сензационален пресврт стигна до својот прв гранслем-трофеј

Доминик Тим ја освои титулата на тенискиот гранслем-турнир САД опен. Австриецот во финалето, во пет сета го победи Александар Зверев со 2-6, 4-6, 6-4,...

Растргнатиот шампион пречесто е свој најголем непријател

Недолго по пристигнувањето во Њујорк минатиот месец, Новак Ѓоковиќ ми кажа дека имал искрена желба да биде на САД опен. Тој го повторуваше тоа...

Ѓоковиќ дисквалификуван од САД опен

Најдобриот светски тенисер моментно, Новак Ѓоковиќ, е дисквалификуван од гранслем турнирот САД опен, откако случајно погоди линиска судијка со топче, во првиот сет од...

Само четири тенисерки од најдобрите десет ќе играат на САД опен

Ден по освојувањето на турнирот во Прага, моментно втората светска тенисерка, Романката Симона Халеп и официјално соопшти дека нема да биде дел од годинешниот...

Ѓоковиќ: Ќе играм на САД опен

Светскиот рекет број 1, Србинот Новак Ѓoковиќ, го потврди своето учество на годинашниот гранслем-турнир САД опен, кој треба да започне на 31 август. На својот...

Најавени се многу новини за да се одржи САД опен

Некои од предлозите се тенисерите со чартер-летови да пристигнат во Њујорк, претходно тестирани на коронавирус, играње без публика, со помалку линиски судии, а повеќе...

САД опен и Ролан Гарос бараат заедничко решение

За да не се направи метеж и совпаѓање на термините на двата големи тениски турнира САД опен и Ролан Гарос, организаторите одлучија да најдат...

Андрееску: Работев навистина напорно за овој момент

Никогаш не сум размислувала да бидам позната, но, сепак, не се жалам. Моите цели беа да освојам што е можно повеќе гранслем-трофеи и да...

Триумф на Надал во една од најемотивните ноќи во неговата кариера

Надал слави со 19-от гранслем-трофеј откако го совлада Медведев во пет сета, во едно од највозбудливите финалиња на САД опен, кое се одолжи на...

Димитров и Медведев ќе играат за прво финале на гранслем-турнир

Тие ја сочинуваат првата полуфинална двојка на САД опен, а втората е формирана по синоќешните дуели Надал - Шварцман и Беретини - Монфис Бугаринот Григор...