Ознака: рфм

Голден Арт бара санкции за десетмина ракометари поради неисполнување на обврските

Ракометниот клуб Голден Арт ја информира пошироката спортска јавност дека на 6 септември (понеделник) преку својот адвокат поднесе барање до Ракометната федерација на Македонија...

Симовски повеќе не е селектор на женската ракометна репрезентација

По двата порази од Романија во бараж-двомечот за пласман на Светското Првенство во Шпанија, Ракометната Федерација на Македонија (РФМ) со сопштение на нејзината интернет-страница...

РФМ и Брестовац спогодбено ја прекинаа соработката

Ракометната Федерација на Македонија (РФМ) ја извести јавноста дека е постигната взаемна спогодба со досегашниот селектор на ракометната репрезентација Данило Брестовац за прекинување на...

РФМ ја запре на 15 дена и групата Б на Суперлигата

Ра­ко­мет­на­та фе­де­ра­ци­ја на Ма­ке­до­ни­ја (РФМ) офи­ци­јал­но ги за­пре си­те натпреварувања во ма­шка­та Су­пер­ли­га. По ми­на­то­не­дел­но­то за­пи­ра­ње на ме­че­ви­те на гру­па­та А, по­ра­ди по­зи­тив­ни слу­чаи...

РФМ го одложи почетокот на Првата лига

По серијата позитивни случаи на коронавирус во суперлигашките екипи, Ракометната федарација на Македонија (РФМ) ги извести прволигашките клубови дека се одложува почетокот на сезоната...

РФМ донесе одлуки за сезонава и за учесниците во европските купови

Управниот одбор на Ракометната федерација на Македонија (РФМ) ја поништи прекинатата сезона, која, како и во сите други спортови, беше стопирана поради пандемијата на...

РФМ ги одреди претставниците во европските купови

Управниот одбор на Ракометната федерација на Македонија (РФМ) на денешниот состанок одреди кои екипи ќе играат во Лигата на шампионите и во Лига Европа...

Предлог тимовите од Регионалната лига од почеток да играат во Суперлигата

Враќање на учесниците во Регионалната лига во регуларниот дел од натпреварувањето во домашната Суперлига беше една од главните теми на годинашното собрание на Ракометната...

Матлиевски: Имаме квалитет, но мора уште да се работи

Македонија настапи со две селекции на меѓународниот кадетски турнир во организација на РФМ, како подготовка за Шампионатот на ЕХФ в година во Скопје Без победник...

Србија победник на вториот кадетски турнир на РФМ

Со четвртата победа во низа, овој пат над селекцијата на Бугарија, со 24-17, кадетската репрезентација на Србија е победник на вториот меѓународен ракометен турнир...