Ознака: руско влијание

Лиз Трас: Ја обучуваме армијата на БиХ да се одбрани од...

Министерката за надворешни работи на Велика Британија, Лиз Трас изјави дека нејзината земја и дава поддршка на Босна и Херцеговина во форма на обука...

Поделба на Косово и на Србија под руско влијание

Косовското прашање да биде решено на начин на кој Русија би добила можност за влијание врз српската политика. САД не се премногу загрижени за...

Заев: Немам докази за руско влијание во Македонија

Премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарски прашања на конференцијата посветена на слободата на медиумите во регионот, порача дека нема докази за руско влијание во...

Британците загрижени за руското влијание

Русија во Босна и Херцеговина ги поддржува српските паравоени структури и е силен сојузник на претседателот на Република Српска, Милорад Додик, се наведува, меѓу...