13.8 C
Skopje
18.6.2021 - 5:18

Ознака: Руски

Руските конвенционални оружја се посмртоносни од нуклеарните

Повлекувањето од Договорот за нуклеарни оружја со среден дострел (ИНФ) ќе ги однесе САД чекор понапред, но многу чекори наназад во меѓународната безбедност Договорот за...

Поставување руски воен контингент во централна Србија?

Рускиот аналитичар Виктор Колбановски, директорот на Балканскиот центар за меѓународна соработка и член на партијата Единствена Русија, наведува дека косовскиот конфликт сега го зазема...

Рускиот „Магичен свет“ најдобар на „Мобил фестивал“

Рускиот филм „Магичен свет“ на режисерката Катја Ветрова е добитник на наградата „Ратка Илиевска-Лале“, за најдобар филм на 9-от „Мобил филм-фестивал“. За најинвентивен филм...

Путин: Европските земји може да бидат цел на руските ракети

Американското повлекување од договорот за нуклеарно разоружување ќе доведе до трка во вооружувањето и до исклучително опасна ситуација. Европските земји што ќе дозволат на...

Гостува врвниот руски пијанист Денис Кожухин

Во Скопје рускиот пијанист ќе изведе дела од Менделсон (избор од „Песни без зборови“), Григ (избор од „Лирски пиеси“) и од Прокофјев (Соната бр....

Препеви на руски на поезијата на Славе Ѓорѓо Димоски

Во списаниетo за поезија „Н.Ардис“, кое излегува во Москва, Русија, во препев на руски од Олга Панкина објавен е пообемен циклус песни од Славе...

Рускиот патријарх во посета на Тирана

Патријархот московски и на цела Русија, Кирил, в сабота ќе допатува во тридневна посета на Албанија. Поради посетата се преземени засилени безбедносни мерки од страна...