13.8 C
Skopje
20.9.2021 - 5:09

Ознака: Руски

Тарковски ги создава приказните исто како Рубљов своите икони

За значењето на духовноста за Тарковски во создавањето на филмот „Андреј Рубљов“, кој првично е завршен во 1966 година, но во кината се појавува...

Пристигна првата пратка од руските вакцини во Македонија

На скопскиот аеродром попладнево пристигна првата пратка од руската вакцина „спутник В“. Министерот за здравство Венко Филипче заедно со рускиот амбасадор во земјава, Сергеј...

Руски научници открија како да се запре стареењето

Руски биолози открија во животинските клетки механизам што го спречува стареењето. Авторите на истражувањето претпоставуваат дека појавата што ја откриле ќе помогне во пронаоѓање...

Пентагон развива оружје против руските хиперсонични проектили

САД брзаат со развојот и производството на суперсонично офанзивно и одбранбено оружје, додека Русија и Кина веќе распоредија проектили за кои тврдат дека патуваат со...

Се урна руски воен хеликоптер, двајца загинати

Пилот и навигатор загинаа во несреќа на руски воен хеликоптер „ми-28“ во близина на аеродромот Кореновск во регионот Краснодар, соопшти руското Министерство за одбрана. Командата...

Рускиот „с-400“ наспроти американскиот „б-21“?

САД развиваат нова генерација стелт-технологија како одговор на брзата модернизација на руските и кинеските технологии за противвоздушна одбрана Воздухопловните сили на САД се подготвуваат за...

Се судрија два руски воени авиона

Два руски воени авиона сухои „су-34“ се судрија над рускиот регион Липецк, пренесе агенцијата „ТАСС“. Агенцијата наведува дека несреќата се случила поради пилотска грешка. Телевизијата РЕН,...

Повредениот руски дипломат префрлен во Белград

Рускиот истражен комитет поведе предистражна постапка во врска со нападот врз руски државјанин во завчерашната акција во Косово. Михаил Красношченков е вработен во Обединетите...

Дела на славниот Ајвазовски лежат на дното на Црно Море

Истражувачите веруваат дека во остатоците од потонат брод од 19 век, пронајдени близу Крим, лежат дела на славниот руски сликар Иван Ајвазовски, чии дела...

„Т-34“ е најгледаниот руски акциски филм

Во моментот најгледан руски филм е „Т-34“, акциска приказна за војничката пожртвуваност и бестрашност, а сѐ се врти околу познатиот руски тенк од Втората...