Ознака: руски ракетен систем

САД со ултиматум за Турција околку рускиот ракетен систем

Турција доби рок до крајот на јули да избере дали ќе купи американски воени авиони или рускиот анти-воздушен ракетен систем, пренесува Би-би-си. Американскиот секретар за...

САД загрижени поради турската набавка на руски ракетен систем С-400

Американскиот Стејт департмент изрази загриженост поради плановите на Турција за набавка на рускиот ракетен систем земја-воздух С-400. - Според договорите во НАТО, Турција треба да...