Ознака: руска вакцина

Германија и Франција заинтересирани за руската вакцина

Германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон разговарале со рускиот лидер Владимир Путин преку видеоконференција, а една од главните теми била можноста...

Србија добива уште 100.000 дози од руската вакцина

Во вторник вечер, нов контингент од 100.000 вакцини „Спутник В“ од Русија ќе тргне за Србија, објави утрово српскиот министер за иновации, Ненад Поповиќ. -...

Германските власти бараат ЕУ побрзо да ја одобри руската вакцина

Челниците на германските покраини ги повикаа европските власти да го забрзаат тестирањето на руската вакцина „спутник В“ и да ја предвидат нејзината употреба низ...

Почнува вакцинирањето со руската вакцина „спутник В“

Во поликлиниката „Јане Сандански“ во Скопје денеска почнува вакцинацијата против Ковид-19 со вакцината „Спутник В“. Во поликлиниката Букурешт, пак, почнува ревакцинацијата со вакцината на „Фајзер“....

Денеска пристигнува првата пратка од руските вакцини

Денеска на Скопскиот аеродром треба да пристигне правата пратка од вакцини против ковид-19 „Спутник В“, што Владата ги купи од Русија. Пратката попладнево ќе ја...

Вакцинацијата со руската вакцина во Македонија ќе почне в среда

Вакцинацијата со руската вакцина „спутник в“ во Македонија ќе почне в среда, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Вакцините ќе пристигнат утре на скопскиот...

Во Словачка кавги во владејачката коалиција околу руската вакцина

Кавги во владејачката коалиција во Словачка откако премиерот Игор Матовиќ ги заобиколи коалициските партнери и испрати авион по руската вакцина против ковид-19, пренесуваат медиумите...

Украина забрани употреба на руската вакцина во земјата

Украинскиот парламент го усвои предлогот насочен кон забрзување на вакцинацијата против ковид-19, кој вклучува и забрана за вакцини произведени во Русија. Украинската влада соопшти дека...

Европа брзо испрати сигнали по руската понуда на 100 милиони вакцини

По понудата на Москва да му помогне на официјален Брисел, кој е на тенок мраз поради ограничените количини на вакцинаци против коронавирус, пристигнуваат сигнали...

ЕК: Унгарија може да ја купи руската вакцина, но само за...

Земјите членки на ЕУ не можат да преговараат и да склучуваат договори за набавка на вакцини само со оние производители со кои Комисијата склучи...