Ознака: руска амбасада

Одбележана 75-годишнината од завршувањето на Втората светска војна

На улицата 9 Мај, кон спомен-обележјето посветено на 75-годишнината од Големата Победа денеска, се одржа свечена церемонија по повод 75 години од завршувањето на...

Доделени дипломите и наградите на ликовниот конкурс „Русија преку очите на...

На терасата на Музејот на македонската борба за самостојност, Амбасадата на Руската Федерација денеска го одржа свеченото доделување на дипломи и награди на учесниците...

Руската амбасада го одбележа Денот на сеќавањата во Прилеп

Со полагање на цвеќиња на рускиот крст на Германските гробишта и панихида, Сергеј Баздникин, амбасадорот на Руската Федерација во земјава, заедно со воените аташеа, градоначалникот...

Подигнат споменик во чест на 75-годишнината од Втората светска војна

Градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ, заедно со амбасадорот на Руската Федерација, Сергеј Баздникин, положија свежо цвеќе на новоподигнатиот споменик во чест на Денот...

Донација на книги од Москва и предавање во Рускиот центар при...

Домот на руското зарубежје „А. Солженицин" од Москва ќе донира книги во Рускиот центар при УКИМ, утре во 12 часот, известува руската амбасада во...

Твитот на руската амбасада се однесувал на Мета

Од Амбасадата на Русија за МИА укажуваат дека твитот се однесува на веста „Мета ги повика Албанците во Македонија да излезат на референдумот и...

Што би било Русија да ѝ дели совети на Македонија?

Амбасадата на Русија преку Твитер упати реакција во пресрет на референдумот на 30 септември. - Деновиве не е реткост странски лидери да им сугерираат на...

Руската амбасада во Прилеп го одбележа 1 август – Денот на...

Со панихида и полагање цвеќиња на рускиот крст на Германските гробишта, Амбасадата на Руската федерација денеска во Прилеп го одбележа 1 Авуст – Денот...

Општина Прилеп и руската амбасада го одбележаа Денот на победата над...

Општина Прилеп заедно со амбасадата на Руската федерација денеска ја одбележаа 73-годишнината од денот кога се слави победата над фашизмот во Втората светска војна, 9-ти...

Со настани низ Македонија ќе се одбележи Денот на победата над...

Амбасадата на Руската Федерација, по повод Денот на победата над фашизмот, 9 мај, со поддршка на руската дијаспора, од утре до среда организира низа...