Ознака: руска амбасада

Подигнат споменик во чест на 75-годишнината од Втората светска војна

Градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ, заедно со амбасадорот на Руската Федерација, Сергеј Баздникин, положија свежо цвеќе на новоподигнатиот споменик во чест на Денот...

Донација на книги од Москва и предавање во Рускиот центар при...

Домот на руското зарубежје „А. Солженицин" од Москва ќе донира книги во Рускиот центар при УКИМ, утре во 12 часот, известува руската амбасада во...

Твитот на руската амбасада се однесувал на Мета

Од Амбасадата на Русија за МИА укажуваат дека твитот се однесува на веста „Мета ги повика Албанците во Македонија да излезат на референдумот и...

Што би било Русија да ѝ дели совети на Македонија?

Амбасадата на Русија преку Твитер упати реакција во пресрет на референдумот на 30 септември. - Деновиве не е реткост странски лидери да им сугерираат на...

Руската амбасада во Прилеп го одбележа 1 август – Денот на...

Со панихида и полагање цвеќиња на рускиот крст на Германските гробишта, Амбасадата на Руската федерација денеска во Прилеп го одбележа 1 Авуст – Денот...

Општина Прилеп и руската амбасада го одбележаа Денот на победата над...

Општина Прилеп заедно со амбасадата на Руската федерација денеска ја одбележаа 73-годишнината од денот кога се слави победата над фашизмот во Втората светска војна, 9-ти...

Со настани низ Македонија ќе се одбележи Денот на победата над...

Амбасадата на Руската Федерација, по повод Денот на победата над фашизмот, 9 мај, со поддршка на руската дијаспора, од утре до среда организира низа...

Руската амбасада реагира на изјавата на премиерот Заев за протераниот руски...

Руската амбасада во Скопје преку нејзиниот профил на Твитер денеска реагираше на изјавата на премиерот Зоран Заев, дадена во петокот вечерта, во интервју за...

Одбележан денот од летот на Јуриј Гагарин во вселената

" order_by="sortorder" order_direction="ASC" returns="included" maximum_entity_count="500"] Делегација на амбасадата на Русија во Македонија положи свежо цвеќе пред споменикот на Јуриј Гагарин, на истоимената улица, наспроти Министерството...

Амбасадата на Русија се сомнева во автентичноста на соопштението на Јулија...

Руската амбасада во Лондон соопшти дека се сомнева во автентичноста на соопштението, кое Скотланд јард го објави синоќа во име на ќерката на двојниот...