Ознака: руси

Русите пресилни за македонските кошаркарски надежи

Македонската кадетска кошаркарска репрезентација (до 16 години), не успеа да се пласира во четврт-финалето на Европското првенство (ЕП) во Удине, Италија, откако убедливо беше...

Тројца Руси и Украинец обвинети за соборување на малезискиот патнички авион

Тројца Руси и еден Украинец ќе се соочат со обвиненија за убиство во врска со соборувањето на авионот на „Малезија ерлајнс“ над Украина во...

Русите масовно ги повлекуваат парите од кипарските банки

Економијата на Кипар претрпе сериозен удар поради заминувањето на рускиот капитал од островот, пишува грчкиот весник „То Вима“ повикувајќи се на интернет страницата „Philenews.gr.“ Руските...

ЕП во Скопје ќе биде едно од најмногубројните досега?

Македонските љубители на шахот од 19 март ќе имаат можност да видат многу познати шаховски имиња, бивши светски и европски прваци. Засега се пријавени...

Вселената сигурно има попаметна работа

Извини, а бе што се случи со ИСИС? Русите го погребаа. Не тој ИСИС. Овој што се појави во Северџанистан. МВР што демек го пресретна....

Американците и Русите ја засилуваат трката за вооружување

Американците и Русите во 2019 година ќе го зголемуваат военото присуство на европските граници, по одлуката на САД да се повлечат од договорот за...

Две третини од Русите тагуваат по Советскиот Сојуз

Дури 66 отсто од Русите жалат поради распадот на Советскиот Сојуз, покажува испитувањето на јавното мислење на рускиот центар „Левада“. Според московскиот весник „Ведомости“, ова...

Маѓепсаниот круг на антимакедонската политика на САД

Открив зошто републиканците станаа демократи и зошто дозволуваат администрацијата на Обама уште да управува со Стејт департментот. За инает на Русите. Колку и да...

Британија обвини двајца Руси за труењето на Скрипал и неговата ќерка

Британските власти именуваа двајца Руси за кои е подигнато обвинение поради труењето со нервен агенс на  поранешниот двоен шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија...

Карпов ќе игра симултанка в година во Скопје?

ШФМ има за цел на поединечното ЕП во Скопје во март в година да дојде поранешниот светски првак, Русинот Анатолиј Карпов, да одигра една...