21.5 C
Skopje
16.7.2019 - 19:02

Ознака: Русија

Ердоган: Турција ќе ја продолжи соработката со Русија и Иран околу...

Турција ќе ја продолжи „блиската соработка“ со Иран и Русија во Сирија, рече денеска турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган. Овие три земји се сојузници во...

Русија кани експерти на ОПЦВ на местото на наводниот хемиски напад...

Русија е подготвена да помогне во текот на оваа недела да организира посета на експерти на Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОПЦВ) на...

Сириската армија се подготвува за „странски напад“

Сириските војска и нивните сојузнички милитантни групи се во состојба на зголемена готовност на целата територија на Сирија во очекување на можни „странски напади“,...

Русија тврди дека Израел е одговорен за нападот врз сириската база

Руската армија тврди дека два израелски авиони Ф-15 извршиле напад врз сириската воздухопловна база Т-4 во провинцијата Хомс. Руското МНР нагласува дека израелските авиони извршиле...

Санкциите на Вашингтон го чинеа Дерипаска речиси една милијарда долари

Рускиот бизнисмен Олег Дерипаска изгубил за еден ден 957 милиони долари заради новите американски санкции, објави Форбс. Министерството за финансии на САД вчера воведе санкции...

Санкциите на САД не можат да ја одвратат Русија од нејзиниот...

Русија нема да остане без одговор за новите санкции што ги воведе САД, соопшти руското Министерство за надворешни работи. – Крајно време е Вашингтон да...

САД со нови санкции против Русија

Администрацијата на претседателот Доналд Трамп ги прошири санкциите против Русија и додаде 38 руски олигарси, државни директори и компании. Американското Министерството за финансии соопшти дека...

Јулија Скрипал: Се може да се поправи

Ќерката на двојниот шпион Сергеј Скрипал, Јулија, која заедно со него беше отруена во Солсбери, денеска првпат се огласи по инцидентот од 4 март...

Кремљ: Бришењето руски сајтови од Фејсбук „мириса“ на цензура

Бришењето на профилите на Фејсбук на повеќе руски медиуми е непријателски чин, кој „мириса“ на цензура, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Изјавата на...

Столтенберг: НАТО не сака да ја изолира Русија

НАТО не се обидува да ја изолира Русија, но мораше да реагира за да го манифестира своето незадовоство поради случајот со Сергеј Скрипал, порача денеска...