Ознака: Русија

Захарова ги отфрла тврдењата на САД дека Русија го крши ИНФ

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова  ги отфрли тврдењата на САД дека Русија го крши Договорот за нуклеарни сили со среден...

Помпео: Само Русија може да го спаси ИНФ

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска постави ултиматум од 60 дена за Договорот за нуклеарни сили со среден дострел (ИНФ). Тој тврди дека Русија „лаже“...

Столтенберг: Се подготвуваме да живееме во свет без ИНФ

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на крајот на првиот ден од состанокот на министрите за надворешни работи на НАТО, ја повика Русија за...

Порошенко најави тужба против Русија поради Керченскиот Теснец

Украинскиот претседател Петро Порошенко на министерот за правда Павел Петренко му наредил да подготви тужба против Русија поради инцидентот во Керченскиот Теснец, се наведува...

НАТО се соочува со дилема во „дворот“ на Русија

Дали е на повидок посериозна криза и дали постои опасност од судир помеѓу Русија и НАТО? Ваквото сценарио не делува веројатно, но тензиите во...

Русија делумногу ги деблокира украинските пристаништа на Азовското Море

Русија делумно ги деблокира украинските пристаништа на Азовското море, изјави денеска украинскиот министер за инфраструктура Володимир Омелјан. – Да, пристаништата Бердјанск и Мариупол се делумно...

Захарова: Русија ја штити Европа од варварство

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова денеска изјави дека Русија, а не Украина ја заштитува Европа од варварство, милитаризам и агресија,...

Туск: Очекувам ЕУ да ги прошири санкциите кон Русија

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск денеска изјави оти очекува Европска Унија да ги прошири санкциите кон Русија поради нејзината неприфатлива постапка заробување на...

Руско МНР: Идејата за „Голема Албанија“ може да предизвика дестабилизација на...

Промовирањето на идеологијата за „Голема Албанија“ ќе доведе до нестабилност на Балканот и обновување на конфликтите, соопшти денеска руското Министерство за надворешни работи. – Таква...

На воено способните Руси им е забранет влез во Украина

Киев им забрани влез во Украина на Русите на возраст од 16 до 60 години. Украинскиот претседател Петро Порошенко на Твитер објави дека мерката е...