3 C
Skopje
18.11.2018 - 15:49

Ознака: Русија

Западот бара одговорност од Русија за уривањето на малезискиот авион над...

Европската унија, НАТО, како и владите на Холандија и Австралија денеска ја повикаа Русија да преземе одговорност за уривањето на малезискиот патнички авион над...

Лев: Ако е Ноер подготвен, ќе биде во Русија

Голманот на Германија, Мануел Ноер е целосно опоравен од повредите и може да игра на Светското првенство во 2018 година во Русија, изјави германскиот...

Русија негира било каква вмешаност во соборувањето на малезискиот авион

Руското Министерство за одбрана соопшти дека нема ништо со соборувањето на авионот МХ17 во источна Украина во 2014 година. Министерството ги отфрли тврдењата...

Силуанов: Санкциите и помогнаа на Русија

Санкциите на Западот всушност и користеа на Русија бидејќи ги поттикнаа реформите, изјави денеска рускиот вицепремиер и министер за финансии Антон Силуанов. - Санкциите го...

Велешкиот театар на фестивал во Русија

Театарот „Јордан Хаџи Контантинов-Џинот“ од Велес со комедијата „Вдовицата се мажи“ во режија и адаптација на Младен Крстевски, од денеска до 31 мај ќе...

Русија нема да дозволи масовни тепачки на Мундијалот

Руските власти нема да дозволат масовни борби меѓу навивачите на претстојниот Мундијал. Ова го изјави Игор Зубов, заменик-министерот за внатрешни работи на Русија. Тој прокоментира...

Велешкиот театар со „Вдовицата се мажи“ на фестивал во Русија

Театарот „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ од Велес со комедијата „Вдовицата се мажи“ од 25 до 31 мај ќе настапи на интернационалниот театарски фестивал „Руска класика“...

Русија им гарантира максимална безбедност на навивачите на СП 2018

Официјалните лица во Русија имаат црна листа со имиња на познати хулигани што учествуваа во тепачки и правеа нереди на ЕП 2016 во Франција...

Европа, Кина и Русија разгледуваат нов договор со Иран

Дипломати од Европа, Кина и Русија разгледуваат нов договор со Иран во надеж дека ќе го спасат нуклеарниот договор од кој САД се откажаа. Новиот...

Лавров: Се надеваме дека САД не планираат напад на Иран

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека Русија се надева оти повлекувањето на Вашингтон од нуклеарната спогодба со Иран нема никаква врска со...