18 C
Skopje
24.9.2018 - 19:49

Ознака: Русија

Захарова: Русија нема да реагира на барањата на САД за нови...

Русија нема да реагира на американските барања да се извршат дополнителни инспекции во врска со хемиското вооружување, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни...

Русија подготвена да му дозволи на Лондон да ги испраша осомничените...

Русија е подготвена да го разгледа барањето од британските истражни органи да пристигнат и да ги испитаат двајцата мажи, обвинети за труењето на поранешниот...

Хант: Светот е свесен дека Русија стои зад труењето во Солсбери

Британскиот министер за надворешни работи Џереми Хант изјави дека телевизиската изјава на двајцата Руси, кои наликуваат на мажите обвинети од Лондон за труењето во...

Захарова: Вашингтон го води светот кон работ на бездната

Постапките на САД во Сирија го водат светот до работ на бездната, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова. Таа рече дека...

„Восток 2018“ – приказ на воена моќ или итар руски блеф?

„Восток 2018“ не е само голема воена вежба, туку своевидна психолошка војна и геополитички гамбит покренат од Русија, согласно со демонстрирањето на способноста да...

Лавров: Русија во ЕУ не гледа непријател, туку сосед и партнер

Русија во ЕУ не гледа непријател, туку пред сė значаен сосед и партнер, со кого има заедничка енергетска и транспортна инфраструктура. изјави рускиот министер...

Русија и Кина ќе продолжат да одржуваат заеднички воени вежби

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу изјави дека Москва и Пекинг планираат редовно да спроведуваат воени вежби, слични на големата, завчера започнатата вежба „Исток“...

„Гардијан“: Русија го зголемува своето влијание во Африка

Русија презема нови напори за зголемување на своето влијание во Африка преку зајакнување на воената соработка и склучување договори за продажба на оружје со...

Русија осомничена за здравствените проблеми на американските дипломати на Куба

Русија е главниот осомничен во истрагата спроведена од американските разузнавачки агенции за мистериозното заболување на персонал во Амбасадите на Куба и во Кина, објави...

Видео: Почнаа „воените игри“ на Русија и Кина

Околу 300 илјади војници и илјадници возила, летала и воени бродови земаат учество во најголемите воени вежби што Русија ги организира во последните 37...