-0.2 C
Skopje
16.1.2022 - 19:57

Ознака: Русија

Русија ја загрози европската безбедност, оценува Борел

Шефот на дипломатијата на ЕУ, Жозеп Борел, оценува дека руските дејствија ја загрозиле европската безбедност, а двата нацрт-договори што Русија ги испрати до САД...

Саливан: Вашингтон е подготвен да разговара со Русија

За време на разговорот со неговиот руски колега Јуриј Ушаков, Џејк Саливан, советник за национална безбедност на американскиот претседател Џозеф Бајден, ја изразил подготвеноста...

Русија протера двајца германски дипломати

Германскиот амбасадор во Москва Геза Андреас фон Геир бил поканет во руското министерство за надворешни работи поради протерувањето на руските дипломати од Германија, пренесуваат...

Русите тврдат дека „спутник В“ штити од омикрон

Руската вакцина „спутник В“ обезбедува силна заштита од сериозни симптоми и хоспитализација од варијантата омикрон, објави денеска Рускиот инвестициски фонд (РДИФ), повикувајќи се на...

Столтенберг: НАТО доби руски предлог за гаранции

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека Алијансата добила руски предлог за безбедносни гаранции и нагласи дека секој дијалог со Москва треба...

Русија ги казни „Твитер“, „Фејсбук“ и „ТикТок“ поради забранета содржина

Русија денеска ја казни компанијата „Мета“, сопственик на „Твитер“ и „Фејсбук“, и „ТикТок“ затоа што не ја избришале содржината што владата ја смета за...

Приведен сопственикот на рудникот во Сибир, во кој загинаа педесетина луѓе

Русија Руските власти соопштија дека го привеле главниот сопственик на рудникот во Сибир, во кој во ноември при експлозија загинаа педесетина лица, вклучувајќи и петмина...

Вируси и бактерии стари милион години може да се ослободат со...

Русија со проект за биолошка безбедност Климатските промени можат да предизвикаат нова смртоносна пандемија затоа што топењето на мразот на Арктикот овозможува древните вируси и...

Путин и Си Џинпинг ќе разговарааат за „агресивната реторика“ на НАТО...

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска изјави дека теми на утрешниот видеоразговор меѓу претседателите на Русија и Кина, Владимир Путин и Си Џинпинг, ќе...

Русија не исклучува распоредување нуклеарни ракети во Европа

Рускиот заменик-министер за надворешни работи Сергеј Рјабков изјави дека Русија може да биде принудена да распореди нуклеарни ракети со среден дострел во Европа, бидејќи...