Ознака: Русија

Никој не треба да има илузии дека Русија едноставно ќе го...

Заменик-министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Рјабков, оцени дека влезот на Шведска и Финска во НАТО ќе биде уште една грешка со далекусежни...

Членките на Г7 ја повикаа Кина да престане да ја поддржува...

Членките на Групата седум најразвиени земји (Г7) денеска ја повикаа Кина да не ѝ помага на Русија, а особено да не ги поткопува меѓународните...

Лавров: Западот ни објави целосна хибридна војна – го прифаќаме предизвикот

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави дека Западот и објавил „тотална хибридна војна“ на Русија и дека е тешко да се...

Како ги рангира ЦИА ривалите на САД во новото „глобално безредие“?

Педесет години по клучниот потег на Никсон во студената војна, Америка се соочува со ново глобално прегрупирање САД ја гледаат Кина како нивен главен ривал,...

Русија не седи со скрстени раце по најавата за членство на...

Финска беше исклучена од руската електрична мрежа, а Русија спроведе воени вежби во Калининград, својата енклава на Балтичкото Море, по најавата на Хелсинки дека...

Мировниот договор е единствениот начин за укинување на санкциите против Русија,...

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека мировниот договор меѓу Москва и Киев е единствениот начин за укинување на санкциите против Русија. - Русија во...

Украина со пресврт ќе ја врати моќта во загубените територии, тврди...

Ќе се случи пресврт во конфликтот со Русија до средината на август и тој ќе заврши до крајот на годинава, изјави шефот на украинската...

Од утре Русија го прекинува снабдувањето со електрична енергија за Финска

Русија утре ќе го прекине снабдувањето со електрична енергија за Финска, соопшти денеска добавувачот, во момент кога се зголемуваат тензиите околу кандидатурата на Хелсинки...

Путин: Западните елити се подготвени да го жртвуваат остатокот од светот...

Вината за глобалните последици од санкциите врз Русија, вклучително и можниот недостиг на храна и гладот ​​во некои земји, лежи во западните земји кои...

Оној што го контролира Змискиот Остров, ќе владее и со Црното...

Уште од почетокот на воените дејствија во Украина, на Змискиот Остров му беше дадено клучно значење и речиси митски статус во конфликтот. Можеби се...