6.8 C
Skopje
8.12.2021 - 17:30

Ознака: Русија

Рјабков: Односите меѓу Вашингтон и Москва најлоши од Студената војна

Русија дефинитивно ќе одговори на последното протерување на нејзините дипломати од САД, изјави заменик-министерот за надворешни работи Сергеј Рјабков. „Врските меѓу Москва и Вашингтон се...

Руската фрегата успешно ја лансираше хиперсоничната ракета „Циркон“

Фрегатата „Адмирал Горшков“ успешно лансираше хиперсонична ракета „Циркон“ од Белото Море, која погоди морска цел оддалечена повеќе од 400 километри, соопшти денеска руското Министерство...

Уапсени директорот на рудникот за јаглен Листважнаја и уште четири лица

Реакција во услови на кризен менаџмент во Русија Руските власти веднаш по несреќата во рудникот за јаглен Листважнаја, во која загинаа 51 лице, уапсија пет...

Путин вети дека цената на гасот за Србија нема да се...

Српскиот претседател, Александар Вучиќ денеска изјави дека неговиот руски колега, Владимир Путин, се согласил цената на гасот за Србија да не се менува во...

Русија и Америка се договорија за заедничка мисија на Венера

Русија постигна договор за истражување на планетата Венера во заедничка мисија со САД, изјави шефот на руската вселенска агенција Роскосмос, Дмитриј Рогозин. - Со Американците...

Дијаманти на благородништвото изнесени во Октомвриската револуција бараат сопственици со длабок...

Дел од накитот и дијамантите на руското благородништво, кои биле изнесени од земјата за време на револуцијата од 1917 година, ќе бидат објавени на...

Русија нема да седи со скрстени раце при активностите на НАТО

Рускиот претседател се спротивстави на обидите за нарушување на стратешкиот паритет Рускиот претседател Владимир Путин вчера ја нагласил потребата за засилување на државната воздушна одбрана...

Руски политичар досега примил шест дози против ковид-19

Лидерот на Либерално-демократската партија на Русија, Владимир Жириновски, објави дека досега примил шест дози вакцини против коронавирусот. - Бев еден од првите во Русија што...

Кој ни ги ускратува можностите за пристап до енергијата што живот...

На подрачјето на Балканот се распламтува ново надмудрување на големите сили, овој пат и во поглед на изградбата на нуклеарни централи, за што дополнително...

Астерикс и Обеликс во нивната најнова авантура патуваат во Русија

Стрип-хероите Астерикс и Обеликс се упатуваат кон исток, во нивната прва авантура што е објавена по смртта на креаторот на серијата Алберт Удерзо. Во „Астерикс...