Ознака: Русија

НАТО се соочува со дилема во „дворот“ на Русија

Дали е на повидок посериозна криза и дали постои опасност од судир помеѓу Русија и НАТО? Ваквото сценарио не делува веројатно, но тензиите во...

Русија делумногу ги деблокира украинските пристаништа на Азовското Море

Русија делумно ги деблокира украинските пристаништа на Азовското море, изјави денеска украинскиот министер за инфраструктура Володимир Омелјан. – Да, пристаништата Бердјанск и Мариупол се делумно...

Захарова: Русија ја штити Европа од варварство

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова денеска изјави дека Русија, а не Украина ја заштитува Европа од варварство, милитаризам и агресија,...

Туск: Очекувам ЕУ да ги прошири санкциите кон Русија

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск денеска изјави оти очекува Европска Унија да ги прошири санкциите кон Русија поради нејзината неприфатлива постапка заробување на...

Руско МНР: Идејата за „Голема Албанија“ може да предизвика дестабилизација на...

Промовирањето на идеологијата за „Голема Албанија“ ќе доведе до нестабилност на Балканот и обновување на конфликтите, соопшти денеска руското Министерство за надворешни работи. – Таква...

На воено способните Руси им е забранет влез во Украина

Киев им забрани влез во Украина на Русите на возраст од 16 до 60 години. Украинскиот претседател Петро Порошенко на Твитер објави дека мерката е...

Меркел ја повика Украина да покаже воздржаност

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ги повика властите во Киев да покажат воздржаност, откако украинскиот претседател Петро Порошенко го повика НАТО да испрати бродови...

Русија негира дека се блокира пристап во Азовското Море за украински...

Москва денеска ги негираше тврдењата на Украина дека Русија ги блокирала двете главни украински пристаништа во Азовското Море. Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков изјави дека...

Украина предупредува за тотална војна со Русија

Не сакам некој да помисли дека ова се детски игри. Бројот на тенкови во базите по должината на границата е трипати зголемен. Бројот на...

Ердоган сака да посредува во спорот меѓу Русија и Украина

Турскиот претседател Реџеп Tаип Ердоган изјави денеска дека разговарал со претседателите на Русија и Украина Владимир Путин и Петро Порошенко за можноста да биде...