0.8 C
Skopje
17.1.2022 - 18:02

Ознака: Русија

Балканот стана терен за тестирање на новата Студена војна

Русија, наводно, го проширува своето влијание, зголемувајќи ги етничките тензии во балканските држави кои сакаат да и се приклучат на Европската унија, со што...

Русија ќе распоредува воена полиција во Дума

Руските вооружени сили денеска соопштија дека ќе испратат воена полиција во сирискиот град Дума, со цел да се зачува мирот. - Од утре, единици на...

Американски бродови кон Сирија, Русија на штрек

Русија ја зголеми борбената подготвеност на црноморската флота, во очекување одмазднички напади против сириската војска, по наводниот напад со хемиско оружје во градот Дума....

Хеликоптер се урна на рускиот Далечен Исток, шестмина загинати

Руски хеликоптер се урна рано утрово во реонот на градот Хабаровск на рускиот Далечен Исток, при што шест лица загинаа. Како што соопшти руското Министерство...

Ердоган: Турција ќе ја продолжи соработката со Русија и Иран околу...

Турција ќе ја продолжи „блиската соработка“ со Иран и Русија во Сирија, рече денеска турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган. Овие три земји се сојузници во...

Русија кани експерти на ОПЦВ на местото на наводниот хемиски напад...

Русија е подготвена да помогне во текот на оваа недела да организира посета на експерти на Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОПЦВ) на...

Сириската армија се подготвува за „странски напад“

Сириските војска и нивните сојузнички милитантни групи се во состојба на зголемена готовност на целата територија на Сирија во очекување на можни „странски напади“,...

Русија тврди дека Израел е одговорен за нападот врз сириската база

Руската армија тврди дека два израелски авиони Ф-15 извршиле напад врз сириската воздухопловна база Т-4 во провинцијата Хомс. Руското МНР нагласува дека израелските авиони извршиле...

Санкциите на Вашингтон го чинеа Дерипаска речиси една милијарда долари

Рускиот бизнисмен Олег Дерипаска изгубил за еден ден 957 милиони долари заради новите американски санкции, објави Форбс. Министерството за финансии на САД вчера воведе санкции...

Санкциите на САД не можат да ја одвратат Русија од нејзиниот...

Русија нема да остане без одговор за новите санкции што ги воведе САД, соопшти руското Министерство за надворешни работи. – Крајно време е Вашингтон да...