Ознака: Русија

До крајот на следната недела масовна вакцинација против коронавирус во Русија

Рускиот претседател Владимир Путин нареди почеток на масовна вакцинација против коронавирус во Русија до крајот на следната недела, пренесува РТ. Лекарите и наставниците први ќе...

Сноуден бара руско државјанство

Поранешниот вработен во Националната агенција за безбедност на САД (НСА), Едвард Сноуден, наскоро ќе поднесе барање за руско државјанство, изјави неговиот адвокат Анатолиј Кучерена. -...

Русија има прототип на вакцина против СИДА

Русија има прототипи на вакцината против СИДА, изјави шефицата на руската служба за фитосанитарен надзор „Роспотребнадзор“, Ана Попова. - Русија учествува во развојот на вакцина...

Се самоуби припадник на ФСБ

Припадник на руската Федерална служба за безбедност изврши самоубиство денеска додека бил на должност во Кремљ, соопшти полицијата. - Вработен изврши самоубиство за време на...

Дмитриј Мезенцев: Планот на белоруската опозиција да игра на „руската карта“...

Белоруската опозиција нема да успее да ги постигне своите политички цели играјќи на т.н. „руска карта“, изјави рускиот амбасадор во Минск, Дмитриј Мезенцев, пренесува...

Русија ја објави цената на вакцината, ќе се прима во два...

Руската вакцина против коронавирусот „Спутник V“ на меѓународниот пазар ќе чини помалку од 20 долари за лице и ќе биде бесплатна за руските граѓани,...

Руската вакцина ќе биде поевтина од тие на „Фајзер“ и „Модерна“

Цената на руската вакцина „Спутник V“ ќе биде значително пониска од цената на вакцините на компаниите „Фајзер“ и „Модерна“, беше објавено на Твитер профилот. Како...

Паркот позади Универзалната сала посветен на Русија

Градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ и рускиот амбасадор Сергеј Баздникин, денеска засадија 10 садници од видот јавор и со овој чин го најавија...

Американскиот Конгрес го усвои предлог-законот за спречување на Г8 со учество...

Претставничкиот дом на Конгресот на САД во средата усвои предлог-закон со цел да се спречи Русија да учествува на состаноците на Г7 и да...

Русија се соочува со мировен предизвик во Нагорно Карабах

Играњето на нетипична улога најверојатно ќе го ограничи статусот на Москва како регионален хегемон Автор: Хенри Фој Фајненшл тајмс На руските војници не им непознато патролирањето по...