12.5 C
Skopje
19.11.2019 - 17:28

Ознака: Русија

Русија значително го зголемува капацитетот за испорака на гас во Европа

Некои од експертите сметаат дека ако не биде постигнат договор, „Газпром“ ќе продолжи со испораката на гас кон Запад, користејќи ги украинските гасоводи и...

Русија ѝ ги враќа запленетите воени бродови на Украина

Русија започна да ги враќа украинските воени бродови запленети на 25. ноември минатата година во Керчкиот проток, соопштија руските власти. - Почна операцијата за враќање...

Седница на македонско-руската комисија за трговско-економска и научно-техничка соработка во Охрид

Во Охрид денеска, Меѓувладината комисија за трговско-економска и научно-техничка соработка помеѓу Македонија и Руската Федерација одржа седница на којашто се разгледаа можностите за соработка...

Русија инсталирала „Јарс“ на „возот на смртта“

Во Русијa е направен унифициран ракетен комплекс „Јарс“ за различни типови базирања, вклучувајќи го и железничкото, изјави творецот на балистичките ракети „Топољ-М“, „Јарс“ и...

Париз ќе бара помош од Москва за Богородичната црква

На Франција можеби ќе ѝ биде потребна стручна помош од Русија во обновата на Богородичната црква, која изгоре во април, изјави амбасадорката на земјата...

Подемот на автократиите го означува крајот на глобалната надмоќ на Западот

Поредокот воспоставен по 1945 година е нарушен и никогаш нема да се врати во стариот облик Подемот на автократијата и на десничарскиот популизам, неговиот западен...

Русија распореди хеликоптери во северна Сирија

Русија распореди воени хеликоптери за патролирање во областа близу сириската граница со Турција за да помогне во заштитата на руската воена полиција што работи...

Србија ќе го добие рускиот „панцир“ наспроти американските предупредувања

Русија ќе го испорача софистицираниот антиракетен систем „панцир-С“ на Србија, и покрај предупредувањата на САД за можни санкции за балканската држава во таков случај,...

Американскиот затвореник заробен меѓу Трамп и Кремљ

Елизабет Вилан има една цел, а тоа е да го натера претседателот да се заинтересира за случајот на нејзиниот брат Атлантик Авторка: Илејна Плот Елизабет Вилан, сликарка...

Русите сакаат да имаат сопствена верзија на Википедија

Рускиот претседател Владимир Путин предложи дека Русија би требало да има сопствена верзија на Википедија. Во тој проект ќе бидат вложени 27 милиони долари...