Ознака: Румен Радев

Иванов: Борисов зазема страна, што не придонесува за конструктивност и соработка

Бугарија треба да бара интензивни контакти и дијалог не само со Владата на Република Македонија туку со сите останати институции како со Претседателот, така...

Радев: Бугарија го прифаќа договорот меѓу Македонија и Грција

Бугарија е многу загрижена од ескалацијата во Македонија во врска со договорот за новото име на државата, рече бугарскиот претседател Румен Радев на денешната...

Руско-кинеските стратегии за проектот „Белене“

Ова ќе ѝ биде трет обид на бугарската влада за рестартирање на нуклеарката во последните 20 години, но остануваат истите прашања околу тоа колку...

Галерија: Специјалитетите од претседателскиот ручек на Иванов и Радев

Менито кое се служеше на заедничкиот ручек на македонскиот претседател Ѓорге Иванов и неговиот бугарски колега Румен Радев, вчера во Дојран, е прикажано преку...

Радев на чествувањето на Денот на бугарската армија во Ново Село

Со високи воени почести, интонирање на химните на Македонија и на Бугарија, положување венци и цвеќе пред споменикот на загинатите војници закопани на бугарските...

Иванов оствари средба со бугарскиот претседател Радев

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во Дојран оствари средба со бугарскиот претседател Румен Радев, кој престојува во работна посета на Македонија. Како што...