Ознака: Румен Радев

Радев се надева дека претстојните избори ќе донесат стабилно владејачко мнозинство...

На 2 октомври ќе одржиме вонредни парламентарни избори и тоа е главната задача пред преодната влада – нивно организирање и спроведување. Тоа го изјави...

Бугарија доби нова преодна влада, Радев истакна два приоритета

Претседателот на Бугарија Румен Радев по претставувањето на новата преодна влада и нејзиниот премиер Гулаб Донев изјави дека главниот предизвик е поврзан со безбедноста,...

Владата на Петков обезбеди седум танкери течен гас, Радев обвинува за...

Бугарската Влада во оставка на премиерот Кирил Петков, денеска, на почетокот на седницата, соопшти дека се договорени седум товарни бродови со течен гас, јавува...

Радев пред трето доделување на мандат за бугарска Влада, ако обидот...

Претседателот на Бугарија Румен Радев денеска ќе има консултации со претставници на пратеничките групи во Народно Собрание, пред да го врачи третиот мандат за...

Партиите на Петков и Нинова не отидоа на консултации кај Радев

Две партии од бугарската владејачка коалиција не присуствуваа на денешните консултации со претседателот на државата. Промените продолжуваат на премиерот во оставка Кирил Петков и Бугарската...

Нинова: Претседателската институција на Радев му е тесна и сака вистинска...

Вицепремиерката во оставка и лидер на Бугарската социјалистичка партија Корнелија Нинова во интервју за БНТ ги критикуваше постапките на претседателот Румен Радев. Како што...

Радев: Францускиот предлог можеше да биде многу поуспешен

Таканаречениот „француски предлог“ содржи многу основни бугарски барања, но воопшто можеше да биде многу поуспешен, вклучително и бугарско-македонскиот протокол, доколку нашите политичари посветија многу,...

Радев: Францускиот предлог е најдобар во моментов, но бугарските политичари да...

Францускиот предлог за деблокирање на евроинтегративниот процес на Македонија е најдобар за Бугарија, но бугарските политичари не треба да брзаат да прогласат историска победа,...

Радев: Бугарската Влада да се изјасни за „францускиот предлог“, а не...

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска побара Владата на Бугарија да се произнесе со став за предлогот на француското претседателство со ЕУ за деблокирање на...

На Радев му порачаа да престане со шпекулациите во врска со...

Лидерката на Бугарската социјалистичка партија (БСП) и вицепремиерка во бугарската Влада, Корнелија Нинова отворено го критикуваше претседателот на Бугарија, Румен Радев, повикувајќи го да...