Ознака: Румена Бужаровска

Успехот не е молскавичен, освен ако не сте светски автор

Патот на „Мојот маж“ исто така покажува дека успехот на книгите не може да биде брз или молскавичен, освен ако не сте можеби светски...

„Мојот маж“- премиера на Драмски театар според расказите на Румена Бужаровска

Раскази од збирката „Мојот маж“ на писателката Румена Бужаровска се драматизирани во истоимената претстава во режија на Нела Витошевиќ, чија премиера е закажана за...

Нашата Румена Бужаровска во друштво на легендата Мишел Уелбек

Исклучително баран, но не и секогаш расположен за гостувања, славниот Уелбек ја прифати поканата да биде гостин на фестивалот „Крокодил“ во Белград. За нас...

Румена Бужаровска ќе потпишува книги

Денеска од 13 до 15 часот, љубителите на книжевноста во книжарницата „Или-или“ ќе бидат во можност да се дружат со авторката Румена Бужаровска, која...

Промоција на збирката раскази „Не одам никаде“ од Румена Бужаровска

Новата книга од Румена Бужаровска, збирката раскази со наслов „Не одам никаде“, ќе биде промовирана денеска во кино „Фросина“ во МКЦ. Делото е своевидно продолжување...