-6.2 C
Skopje
26.1.2022 - 9:31

Ознака: рудник

Инженер починал при минирање рудник

Инжинер во фирма „Мак-Дрил“ од Кавадарци починал кога од камен бил погоден за време на минирање на ископ во рудникот „Говрлево“, соопшти полицијата.  Вчера околу...

Протест против отворање на рудникот Иловица-Штука

Под мотото „Струмица и Струмичко против рудникот на смртта“ денеска во Струмица се одржа протестен марш против отворањето на рудникот за бакар и злато...

Спасени 23 рудари по експлозија во рудник во Кина каде загинаа...

Спасувачи извлекоа 23 рудари кои беа затрупани по експлозија во рудник за железо во северочниот дел на Кина, соопшти кинеското Министерство за вонредни ситуации. Во...

Пожар во рудник во Русија

Во рудникот за јаглен Распадскаја во регионот Кемерово изби пожар на длабочина од околу 500 метри, по што сите рудари се евакуирани, соопшти локалната...

„Galena“ купи 20 проценти од акциите од Еуромакс Ресорсис

Инвестициската група Galena Resource Equities Limited („Galena“), која е подружница на Trafigura Group купи 20 проценти од акциите од Еуромакс Ресорсис, вложувајќи четири милиони...

Синдикатот на „Саса“ во среда ги почнува преговорите со менаџментот на...

Синдикатот на вработените во рудникот „Саса“ членка на МЕСО - Мултиетничкиот синдикат за образование на РМ во среда ќе ги започне преговорите со менаџментот...