5.8 C
Skopje
24.10.2021 - 23:10

Ознака: рудник

Граѓани бараат да се отвори рудникот Иловица-Штука

Граѓани од населени места од општините Босилово и Ново Село бараат да се отвори рудникот за бакар и злато „Иловица-Штука“ на компанијата „Еуромакс ресоурцес“....

Економскиот интерес треба да се совпаѓа со интересот на граѓаните

Повторно влегуваме во лавиринт со многу непознати патеки, крстопати, кратенки и непознат терен, со кои си го комплицираме животот, овој пат во областа на...

И понатаму неизвесна судбината на рудникот „Иловица“

Дали ќе биде отворен рудникот „Иловица - Штука“ за бакар и злато е прашање што останува енигма за цела Македонија. Тоа вчера го потврди...

Рударска несреќа во Кина, најмалку 21 загинат

Најмалку 21 рудар загинаа откако се урна рудник во северниот дел од Кина, соопштија властите во градот Шенму во провинцијата Шанси. Спасени се 66 рудари,...

Бројот на загинати рудари во Чешка се зголеми на 13 жртви

Бројот на загинати во експлозијата во рудникот за јаглен во Чешка се зголеми на 13 жртви, пренесува МИА. Претходните информации беа за најмалку петмина...

Чувар на рудник пронајден мртов на работното место

Вчера околу 13 часот во Полициска станица Кавадарци било пријавено дека пред чуварницата на рудник „Ржаново“ пронајден е починат чуварот М.С.(61) од Кавадарци. Извршен е...

Бошњаковски: Нема одлука за „Иловица“ без усогласеност на ставовите на сите...

Владиниот портпарол Миле Бошњаковски денеска изјави дека нема да биде донесена никаква одлука за рудникот „Иловица“ сѐ додека не се усогласат ставовите на сите...

Блокада на влезот во Струмица против отворање на Рудникот „Иловица-Штука“

Со двочасовна блокада на крстосницата на влезот во Струмица од правците на Валандово и граничниот премин Ново Село, активистите на Здружението „Здрава котлина“ и...

Извлечени телата на сите настрадани рудари од рудник во Кина

Спасувачките екипи денеска извлекле 21 тело на рудари кои загинаа во уривањето на рудникот во провинцијата Шандонг, источна Кина, кое се случи пред повеќе...

„Еуромакс Ресурцес“: Експлоатацијата на рудникот Иловица ќе биде без последици по...

Менаџментот на „Еуромакс Ресурцес“, компанијата концесионер на рудникот за бакар и злато „Иловица-Штука“, тврди дека добива поддршка од локалното население за плановите за работа,...