11.8 C
Skopje
17.10.2021 - 9:39

Ознака: рудник

Во најдлабокиот рудник во светот со коронавирус се заразиле 164 рудари

Во најдлабокиот рудник во светот, Мпоненг во Јужна Африка, 164 рудари се заразиле со коронавирусот, поради што рудникот ќе биде затворен на неопределено време. Рудникот...

Ќе се дојде до ситуација да нема рударство во земјава

ЗА И ПРОТИВ ИЗМЕНИТЕ ВО ЗАКОНОТ ЗА МИНЕРАЛНИ СУРОВИНИ Ние како асоцијација не сме согласни да се носи закон по скратена постапка, бидејќи нема потреба...

Експлозија во рудник во Кина, загинаа 15 рудари

Најмалку 15 рудари загинаа, а девет се повредени во несреќа предизвикана од експлозија во рудник за јаглен во Кина, соопштија денеска локалните власти. Акцијата за...

Експлозија зароби 38 германски рудари под земја

Над 30 лица останале заробени бо рудник во централна Германија, откако во наоѓалиштето одекнала силна експлозија. Според првичните информации, повредени се двајца рудари. Експлозијата се...

Златото се плаќа со живот на смртоносната рударска рута во Буркина...

Сложениот напад од заседа врз конвој што превезувал работници од канадска рударска компанија во Буркина Фасо отвори бројни прашања за властите и надлежните служби...

Пожар во рудникот „Суводол“, се запалила траката за пренос на јаловина

Пролизгување на погонски барабан, на станицата преку која се врши пренос на ископаната земја, била причината за пожарот во рудникот „Суводол“ кој избил во...

Денес пред рудникот „Иловица – Штука“: Сакаме работа – сакаме рудник

Активистите продолжија со протести на локацијата на концесијата за рудникот „Иловица - Штука“, додека работниците ангажирани од струмичкиот музеј за археолошките ископувања порачаа „Сакаме...

Да се работи или да не се работи, прашање е сега

Протестите за рудникот „Иловица-Штука“ ескалираат, неопходно е рационално решение Во текот на вчерашниот ден продолжија протестите од двете групи. Од една страна активистите бараат прекин...

Двајца загинати при несреќа во рудник во БиХ

Двајца рудари загинаа вчера кога врз нив се одронила наслага од земја во рудникот за боксит „Милиќ“ во близина на босанскиот град Сребреница, соопшти...

Неформално информативно дружење на Еуромакс ресоурцес со локалната заедница во Босилово...

Можностите за вработување и за соработка со локалното население и претприемачи беше во фокусот на неформалната информативна средба што се одржа во селото Банско,...