-4 C
Skopje
19.1.2019 - 7:52

Ознака: рудник

Рударска несреќа во Кина, најмалку 21 загинат

Најмалку 21 рудар загинаа откако се урна рудник во северниот дел од Кина, соопштија властите во градот Шенму во провинцијата Шанси. Спасени се 66 рудари,...

Бројот на загинати рудари во Чешка се зголеми на 13 жртви

Бројот на загинати во експлозијата во рудникот за јаглен во Чешка се зголеми на 13 жртви, пренесува МИА. Претходните информации беа за најмалку петмина...

Чувар на рудник пронајден мртов на работното место

Вчера околу 13 часот во Полициска станица Кавадарци било пријавено дека пред чуварницата на рудник „Ржаново“ пронајден е починат чуварот М.С.(61) од Кавадарци. Извршен е...

Бошњаковски: Нема одлука за „Иловица“ без усогласеност на ставовите на сите...

Владиниот портпарол Миле Бошњаковски денеска изјави дека нема да биде донесена никаква одлука за рудникот „Иловица“ сѐ додека не се усогласат ставовите на сите...

Блокада на влезот во Струмица против отворање на Рудникот „Иловица-Штука“

Со двочасовна блокада на крстосницата на влезот во Струмица од правците на Валандово и граничниот премин Ново Село, активистите на Здружението „Здрава котлина“ и...

Извлечени телата на сите настрадани рудари од рудник во Кина

Спасувачките екипи денеска извлекле 21 тело на рудари кои загинаа во уривањето на рудникот во провинцијата Шандонг, источна Кина, кое се случи пред повеќе...

„Еуромакс Ресурцес“: Експлоатацијата на рудникот Иловица ќе биде без последици по...

Менаџментот на „Еуромакс Ресурцес“, компанијата концесионер на рудникот за бакар и злато „Иловица-Штука“, тврди дека добива поддршка од локалното население за плановите за работа,...

Како ќе се пресече Гордиевиот јазол „Иловица – Штука“

Амбивалентниот црно-бел приод во дебатите околу рудникот во јавноста засега остануваат. Потребно е активно вклучување не само на директно засегнатите страни, кои засега имаат...

Рудникот „Иловица – Штука“ центар на светот и за екологистите и...

Екоактивистите засега сѐ уште стојат на своите тврди ставови во врска со последиците од стопанисувањето на рудникот, додека од компанијата „Еуромакс ресурсис“ велат дека...

„Еуромакс ресорсис“ се откажа од експлоатација на злато

По реакциите од експертската јавност во Македонија, базирани на технолошки и на еколошки анализи врзани за начинот на работењето на рудници за бакар и...