Ознака: рудар

Повреден рудар во рудникот „Саса“

Повреден е 55-годишен рудар во рудникот за олово и цинк „Саса“ од Македонска Каменица. Портапролот на СВР Штип Гордана Панајотова го потврди настанот и вели...

Најмалку 21 рудар загинаа во Кина

Најмалку 21 рудар загинаа откако се урна рудник во северниот дел од Кина, во провинцијата Шанси. Локалните власти соопштија дека спасувачките екипи успеале да...

Повреден работник во рудникот Саса

Работник бил повреден вчера во рудникот Саса – Македонска Каменица. Како што соопшти МВР, вчера во 05.20 часот во Полициското одделение Македонска Каменица, вработен во...

Рударот во „Тораница“ настрадал од одрон на камења

Одрон на камења во ископаната јама на рудникот се случила синоќа каде почина рударот Ј.П. (55) од село Мождивњак, Кривопаланечко. - На ден 23.08.2018 во...

Почина рудар по пад во јама

Рударот Ј.П. (55) од село Мождивњак, Кривопаланечко, починал синоќа откако, додека работел, паднал во јама. Ј.П. им подлегнал на повредите од падот на пат кон...

Некогаш заробениот чилеански рудар упати поддршка до тајландските момчиња

Издржете! Им порача Марио Сепулведа (47) на момчињата заробени во пештерата во Тајланд, во пораката со која се обиде да ги охрабри, а која...