-5.2 C
Skopje
17.1.2022 - 1:50

Ознака: рудари

Најмалку шест рудари загинаа во автобуска несреќа во Сибир

Најмалку шест лица загинаа, а 16 се повредени кога автобус кој превезувал рудари на работа паднал во бездна во западниот сибирски регион Кемерово, соопшти...

Спасени сите заглавени рудари во косовскиот рудник „Трепча“

Сите рудари кои денеска останаа заглавени во косовскиот рудник „Трепча“, доцна попладнево се извлечени од јамата. Раководството на рудникот соопшти дека сите рудари се во...

Најмалку 30 рудари загинаа во Авганистан

Најмалку 30 рудари денеска загинаа во авганистанската провинција Бадакшан, по лизгање на земјиштето, соопшти полицискиот командир на провинцијата Санаулах Рохани. Тој рече дека седуммина рудари...

Пожар во рудник во Русија, деветмина загинати

Девет рудари загинаа при пожар во рудник во близина на градот Соликамск, на околу 1.500 километри североисточно од Москва. Властите на регионот Перм, на чија...

Спасувачи се обидуваат да спасат девет лица заробени во рудник во...

Девет рудари се заробени во рускиот рудник Уралкали, поради пожар и чад, соопшти денеска компанијата која управува со рудникот. Компанија соопшти дека е започната операција...

Се намалува старосната граница за пензионирање на рударите

Собранието ги усвои измените и дополнувањата на Законот за пензиското и инвалидското осигурување со кои се намалува старосната граница за пензионирање на рударите. Применета на...

Извлечени телата на сите настрадани рудари од рудник во Кина

Спасувачките екипи денеска извлекле 21 тело на рудари кои загинаа во уривањето на рудникот во провинцијата Шандонг, источна Кина, кое се случи пред повеќе...

Повредени двајца рудари при ископ на руда во Тораница

В.М.(41) од село Дурачка Река и Н.С.(40) од Крива Паланка, рудари во рудникот Тораница кај Крива Паланка се повредени вчера од одрон при ископ...

Рударите ќе заминуваат во пензија на околу 50-годишна возраст

Рударите ќе се пензионираат само со работен стаж. Жените со 35 години, а мажите со 40-годишен работен стаж, а за тоа се изготвени и...

Се намалува старосната граница за пензионирање на рударите

Намалување на старосната граница за пензионирање на рударите, денеска најави министерката за труд и социјална политика Мила Царовска. Таа од Македонска Каменица соопшти дека...