7.8 C
Skopje
26.11.2021 - 6:39

Ознака: рудари

Шахпаска: Рударите со вкупен стаж од 40 години да одат во...

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска денеска беше во посета на Рудникот за олово и цинк – САСА во Македонска Каменица. По...

Спасени сите 39 рудари кои беа заглавени во рудник во Канада

Сите 39 рудари кои од неделата беа заробени во рудник за бакар, никел и скапоцени метали во Канада се спасени и сите се во...

Рудари во Канада заробени повеќе од 24 часа на длабочина од...

Најмалку 39 рудари се заробени под земја повеќе од 24 часа во северната канадска провинција Онтарио, објави компанијата што управува со рудникот. Во тек е...

Во Кина извлечени 11 рудари по 14 дена поминати под земја

Спасувачите во Кина успеаја да извлечат 11 рудари живи на површината. Тие две недели беа заробени 600 метри под земјата во рудник за злато...

Еден рудар загина, а 16 се повредени при несреќа во полски...

Еден рудар загина, а 16 се повредени откако потрес го погоди рудникот за јаглен Билзовице во јужна Полска, јави полската државна новинска агенција ПАП. Портпаролот...

Се преврте камион во Боливија, загинаа 18 рудари

Kамион се преврте на пат во јужна Боливија, при што загинаа 18 лица, а 17 се повредени, јавуваат локалните медиуми. Несреќата се случила доцна во...

Рударите се стожерот на РЕК „Битола“

РЕК „Битола“ зависел и секогаш ќе зависи од рударите, од нивниот ангажман и нивните резултати. За да имаме што подобри производствтени перформанси, рударите мора...

Денот на (р)ударот

Според НАСА, пак, утре (на Денот на рударите) покрај Земјата ќе прелета потенцијално опасен астероид со големина на Кеопсовата пирамида во Гиза, на околу...

Евакуација на рудари од рудник во Русија

Од рудник во рударската област Кузбаш евакуирани се рудари поради дефект на вентилацијата. -Во рудникот имаше околу 100 лица кога системот престана да работи- изјавија...

За пет проценти повисоки плати за вработените во рудникот САСА

Менаџерскиот тим на рудникот за олово и цинк САСА донесе одлука за ново зголемување на месечните примања на сите вработени за пет проценти, почнувајќи...